Kanada zdolala po predĺžení Švajčiarsko a vyhrala skupinu B

MS v hokeji : Kanada - Švajčiarsko 4:3 PP
Kanaďania sa tešia z gólu počas zápasu základnej B - skupiny Kanada - Švajčiarsko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Košiciach. Košice, 3. máj 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 3. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Kanady sa stali víťazmi základnej B-skupiny na svetovom šampionáte v Košiciach, keď v utorňajšom stretnutí zdolali Švajčiarsko 4:3 po predĺžení. Kanaďania si tak prenášajú do tabuľky osemfinálovej F-skupiny 5 zo 6 možných bodov. Švajčiarsko má istotu 2. miesta v skupine a o tom, koľko bodov si so sebou zoberie do osemfinálovej časti, sa rozhodne vo večernom zápase medzi Francúzskom a Bieloruskom.

Kanaďania odohrali so Švajčiarmi zatiaľ najkvalitnejší zápas košickej časti šampionátu. Švajčiari dokázali korčuliarsky i fyzicky držať s favoritom krok. Najskôr sa ubránili prvotnému kanadskému tlaku, navyše v 13. min otvoril skóre Raphael Diaz. Kanaďania sa dlho cez švajčiarske defenzívne hradby nedokázali presadiť. Brankára Leonarda Genoniho dokázal prekonať až v 32. min Jordan Eberle. V 37. min pridal aj s kúskom šťastia ďalší presný zásah John Tavares – 2:1. Švajčiari zvýšili v tretej dvadsaťminútovke aktivitu, Matthias Bieber v 45. min ešte trestné strieľanie nepremenil, ale o štyri minúty neskôr skončilo nahodenie Du Boisa od modrej čiary v kanadskej bránke – 2:2. V 57. min po závare pred švajčiarskou bránkou dokázal Stewart v páde vystreliť a skórovať na 3:2. Švajčiari sa však nevzdali, bojovali a Ambühl v 59. min opäť vyrovnal. V 65. min rozhodol o kanadskom víťazstve Pietrangelo.

B-skupina (Košice):

Kanada – Švajčiarsko 4:3 po predĺžení (0:1, 2:0, 1:2 – 1:0)

Góly: 32. Eberle (Kane), 37. Tavares, 57. Stewart (Zajac), 65. Pietrangelo (Stewart) – 13. Diaz (Stancescu), 49. Du Bois (Sbisa, Gardner), 59. Ambühl (J. Vauclair)

Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek, Šindler – Gebauer (všetci ČR), Terho (Fín.), 7214 divákov.

Hokejisti Kanady sa stali víťazmi základnej B-skupiny na svetovom šampionáte v Košiciach, keď v utorňajšom stretnutí zdolali Švajčiarsko 4:3 po predĺžení. Foto: SITA/AP

Autor druhého gólu John Tavares z Kanady počas zápasu základnej B - skupiny Kanada - Švajčiarsko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Košiciach. Košice, 3. máj 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Gól do švajčiarskej brány z hokejky Johna Tavaresa (v červenom) počas zápasu základnej B - skupiny Kanada - Švajčiarsko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Košiciach. Košice, 3. máj 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Hlasy:

Dion Phaneuf (obranca Kanady): „Švajčiari hrali dnes skutočne dobre. Cez ich obranu sme sa dostávali len veľmi ťažko, museli sme puky len nastreľovať na bránku a pokúšať sa ich dokorčuľovať. Pre nás to bol ťažký zápas, museli sme tvrdo bojovať o víťazstvo. Je to dôležité víťazstvo aj vzhľadom na ďalší priebeh turnaja.“

Travis Zajac (útočník Kanady): „Nebol to pre nás ľahký duel. Do poslednej sekundy sme bojovali o víťazstvo. Chceli sme vyhrať, škoda, že sa nám to nepodarilo ešte v riadnom hracom čase.“

Leonardo Genoni (brankár Švajčiarska): „Bol to pekný zápas, musel som čeliť množstvu striel. Nie som spokojný, lebo sme prehrali a dostal som štyri góly. Kanada má veľmi silný výber. Nemôžem porovnávať dnešný zápas s inými súbojmi na svetových šampionátoch, keďže som ešte príliš mladý.“

Kanada: Reimer – Phaneuf, Burns, Schenn, Methot, Gragnani, Pietrangelo, Scalzo, Colaiacovo – Clutterbuck, Zajac, Ladd – R. Nash, Duchene, J. Neal – Eberle, Spezza, Kane – Skinner, Tavares, Stewart

Švajčiarsko: Genoni – Diaz, Bezina, B. Gerber, Du Bois, J. Vauclair, Furrer, Sbisa – Rüthemann, Gardner, Plüss – Monnet, Sprunger, Ambühl – Lotscher, Moser, Trachsler – Stancescu, Bieber, Lemm.