Kaliňák: Protiteroristické oddiely máme na špičkovej úrovni

Ministerstvo vnútra dostalo nový vrtuľník
Minister vnútra SR Robert Kaliňák počas slávnostného odovzdávania kľúčov od nového vrtuľníka Bell 429, ktoré získalo Ministerstvo vnútra SR, v hangári Letky MV SR na Letisku M. R. Štefánika. Bratislava, 17. august 2015. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 25. decembra (WebNoviny.sk) – Útvary, ktorých úlohou je boj proti terorizmu sú na Slovensku na špičkovej úrovni. Ako pre agentúru SITA povedal minister vnútra Robert Kaliňák, momentálne rezort za účelom ešte efektívnejšieho zvýšenia bezpečnosti plánuje navýšiť počty ich členov. „Doplnením ďalších odborníkov vnikne stav, ktorý plne reaguje na mieru ohrozenia aj zloženiu ľudí, ktorí sa na Slovensku pohybujú,“ uviedol minister.

Prvým oddielom, ktorý sa u nás venuje problematike terorizmu je Útvar boja proti terorizmu. „Pracuje hlavne na preventívnej báze spravodajským spôsobom a vyhodnocuje informácie,“ povedal Kaliňák s tým, že mnoho informácii získaných týmto útvarom v minulosti preberali aj partnerské spravodajské služby.

Druhou zložkou v boji proti terorizmu je podľa neho zásahový protiteroristický tím. „Každý z nich (členov tímu, pozn. SITA) slúžil minimálne dva roky v Bagdade, takže majú skúsenosti a sú zocelení a aj preto ich výsledky v rámci agentúry Atlas, ktorá združuje všetky protiteroristické jednotky sú vynikajúce a dokonca budú lídrami aj pre cvičenia a pre metodiku pri zásahoch v zastavaných častiach miest,“ povedal Kaliňák.

Pre účinný boj proti teroristickým hrozbám je podľa ministra dôležité aj neustále prepojenie protiteroristického tímu Prezídia Policajného zboru so Slovenskou informačnou službou a vojenským spravodajstvom. „Spolu tvoria veľmi slušnú sieť, ktorá dokáže reagovať na dostatok informácii. Niektoré aktivity, ktoré sme mali v posledných týždňoch preukázali ich veľkú akcieschopnosť a schopnosť analyzovať informácie a byť aj pripravení na rýchlu odozvu,“ dodal Kaliňák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Kaliňák