Kaliňák bol prepustený z väzby, hovorí o stalinistickom výkone práva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Kaliňák
Exminister vnútra Robert Kaliňák. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.
  • aktualizované 13. mája, 13:08

Bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka obvineného v kauze Súmrak prepustil Najvyšší súd SR (NS SR) z väzby.

Ako informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová, senát v zložení z predsedu senátu Petra Hatalu a členov Juraja Klimenta a Petra Štifta v piatok rozhodol jednomyseľne tak, že napadnuté uznesenie Špecializovaného trestného súdu z 23. apríla, ktorým vzal obvineného do väzby, zrušil.

Súd považuje obvinenia za dôvodné

„Trestné stíhanie obvineného považuje senát NS SR vo všetkých bodoch, ktoré sa mu kladú za vinu za dôvodné, avšak sťažnostný súd, na rozdiel od sudcu pre prípravné konanie, žiadne dôvody kolúznej väzby u obvineného nezistil,“ povedala hovorkyňa.

Doplnila, že rozhodnutiu o väzbe predchádzalo oznámenie zaujatosti zo strany všetkých členov senátu, o ktorých iný senát NS SR rozhodol 1. mája tak, že nie sú zaujatí. „Následne senát rozhodol o námietke zaujatosti podanej obvineným R. K. voči sudcovi Klimentovi tak, že nie je zaujatý,“ dodala Važanová.

Stalinistický výkon práva

Kaliňák po prepustení uviedol, že jeho obvinenie a väzba sú stalinistickým výkonom práva. Veci, ktoré sú uvedené v obvinení, považuje za nezmysly. „O tom, že toto je politický proces, nie je žiadnych pochýb, to je úplne jasné,“ povedal. Zároveň však doplnil, že postup ústavu na výkon väzby a celého jeho personálu bol absolútne profesionálny.

Obhajca obvineného David Lindtner skonštatoval, že väzobné dôvody v uznesení o vzatí Kaliňáka do väzby boli absurdné. „Najvyšší súd sa podľa môjho názoru správne stotožnil s rozsiahlou agumentáciou, ktorú sme predložili my. Je absurdné, aby sa kolúzne dôvody opierali o tlačové konferencie z roku 2020 a zo šiesteho a siedmeho mesiaca roku 2021,“ zdôvodnil Lindtner.

Exministra zadržali v stredu 20.apríla pri akcii Súmrak. Obvinený je zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a tiež ohrozenia daňového tajomstva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandra VažanováDavid LindtnerRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR