K útoku v Ankare sa prihlásili Sokoli oslobodenia Kurdistanu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Útok v Ankare si vyžiadal 37 mŕtvych
Foto: SITA/AP

Ankara 17. marca (WebNoviny.sk) – Militantná skupina Sokoli oslobodenia Kurdistanu (TAK), aktívna v Turecku, sa prihlásila k zodpovednosti za samovražedný bombový útok, pri ktorom v nedeľu v centre hlavného mesta Ankara zahynulo 37 ľudí a zranenia utrpelo 120 osôb. Uvádza sa to v dnešnom vyhlásení na webovej stránke TAK.

Skupina zároveň varovala, že podnikne aj ďalšie útoky proti tým, ktorí sú zodpovední za bezpečnostné operácie na prevažne kurdskom juhovýchode Turecka. Útok autom naloženým výbušninami, ku ktorému došlo v nedeľu 13. marca, bol podľa TAK „odvetnou akciou“ za bezpečnostné operácie na juhovýchode Turecka, kde prebiehajú už od vlaňajšieho júla. O život pri nich prišli stovky civilistov, príslušníkov bezpečnostných síl a militantov, uviedla agentúra Reuters.

Terčom nedeľného útoku boli bezpečnostné sily, ale po tom, ako zasiahla polícia, zahynulo aj mnoho civilistov, napísala TAK vo vyhlásení. Dodala, že pri jej budúcich útokoch možno očakávať ďalšie straty na životoch civilistov. Skupina TAK sa predtým prihlásila tiež k zodpovednosti za bombový útok autom v Ankare z minulého mesiaca, pri ktorom zahynulo 29 ľudí.

Militantná TAK vyhlasuje, že sa odtrhla od Strany kurdských pracujúcich (PKK). Odborníci, ktorí sledujú činnosť kurdských militantov, však tvrdia, že obe skupiny si zachovávajú vzťahy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať