Jednou z posledných filmových úloh Daniela Heribana je Alexander Dubček v dráme Muž, ktorý stál v ceste

Daniel_heriban_ako_alexander_dubcek_foto_petr_kozlik_pre_film_muz_ktory_stal_v_ceste_01.jpg
Foto: Petr Kozlík

Slovensko zasiahla mimoriadne smutná správa o úmrtí herca Daniela Heribana. Jeho komediálny talent, ale aj dramatické herectvo si získalo fanúšikov filmov, televíznych seriálov i divadelných predstavení. Jedným z posledných filmov, ktoré obľúbený herec nakrútil, je česko-ukrajinsko-litovská historická dráma Muž, ktorý stál v ceste. V skutočnom príbehu o dilemách, ktoré prinášal život v komunistickom Československu, stvárňuje Heriban Alexandra Dubčeka. Do českých kín snímka vstupuje už zajtra, teda vo štvrtok 25. mája, slovenské ju budú premietať od 12. októbra – po medzinárodných uvedeniach na svetových festivaloch, ktoré film čakajú a neumožňujú skoršiu distribúciu na našom území.

Daniel_heriban_ako_alexander_dubcek_foto_petr_kozlik_pre_film_muz_ktory_stal_v_ceste_02.jpg
Foto: Petr Kozlík

Muž, ktorý stál v ceste rozpráva skutočný príbeh lekára a politika Františka Kriegela. Snímka zachytáva dramatické udalosti 21. augusta 1968, kedy bol Kriegel v noci spoločne s hlavnými predstaviteľmi KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Jozef Smrkovský, Jozef Špaček, Bohumil Šimon) zatknutý a unesený. Bol jediným československým politikom, ktorý sa v zajatí aj pod hrozbou likvidácie postavil Leonidovi Iľjičovi Brežnevovi a nepodpísal Moskovský protokol – dokument, ktorý znamenal súhlas s okupáciou Československa.

„Považujem to za veľké šťastie v mojom živote, že tá rola prišla,“ povedal Daniel Heriban o úlohe kotroverzného Alexandra Dubčeka v čase, keď ešte nevedel, že bude jednou z posledných. „Je to veľmi významná postava našich spoločných dejín a istým spôsobom je to postava dosť tragická. Ako vysoko politicky vyletel spolu so svojimi vládnymi kolegami, tak veľmi prudko dopadol na dno.“

Daniel_heriban_ako_alexander_dubcek_foto_petr_kozlik_pre_film_muz_ktory_stal_v_ceste_03.jpg
Foto: Petr Kozlík

Herecká príležitosť, ktorú dostal Heriban od režiséra Petra Nikolaeva, bola podľa jeho vlastných slov prvou príležitosťou pracovať za hranicami Slovenska. Režisér, známy snímkami Báječná léta pod psa či Lidice, sa o jeho talente počas nakrúcania vyjadroval v superlatívoch: „Pravdupovediac, som z neho nadšený. Je nesmierne citlivý. Myslím, že postave Dubčeka vtisol pravdivosť a krehkosť.“

Dráma Muž, ktorý stál v ceste má pred sebou premiérový víkend v Českej republike, do slovenských kín ju v októbri prinesie distribučná spoločnosť Continental film.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander DubčekDaniel Heriban
Firmy a inštitúcie Continental film