Izrael Golanské výšiny nikdy neopustí, tvrdí Netanjahu

Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa kriticky vyjadril k rasizmu i policajnej brutalite. Foto: SITA/ AP

Jeruzalem 17. apríla (WebNoviny.sk) – Izrael sa nikdy nestiahne z Golanských výšin a táto strategicky významná náhorná plošina na hraniciach so Sýriou zostane navždy v rukách židovského štátu, vyhlásil dnes podľa agentúry AP izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Na výjazdnom zasadaní izraelského vládneho kabinetu Netanjahu povedal, že podľa neho už Sýria nikdy nebude taká, aká bývala pred ničivou občianskou vojnou. Izraelský premiér ďalej uviedol, že nebude brániť diplomatickému úsiliu o stabilizáciu pomerov v Sýrii, ak tým nebude ohrozená bezpečnosť Izraela.

Bez ohľadu na všetko, hranice sa meniť nebudú a je najvyšší čas, aby svet konečne uznal zvrchovanosť Izraela nad Golanskými výšinami,“ povedal Netanjahu.

Sýrska vláda je odhodlaná znovuovládnuť Golanské výšiny, a to za použitia všetkých dostupných prostriedkov vrátane vojenských. Damask tak reagoval na vyhlásenie izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Nikdy sme sa nezriekli odporu a sme pripravení znovu sa zmocniť Golanských výšin za použitia všetkých dostupných prostriedkov, vojenské nevynímajúc,“ vyhlásil námestník sýrskeho ministra zahraničných vecí Fajsal Mukdád, ktorého citoval server izraelských novín Jerusalem Post.

Izrael a Sýria sa o Golanské výšiny sporia takmer päť desaťročí. Izrael dobyl väčšinu tohto územia s rozlohou zhruba 1150 kilometrov štvorcových v šesťdňovej vojne v roku 1967 a anektoval ho v roku 1981.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu