Iveta Radičová pri eurovale oklamala Slovensko, tvrdí Smer

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Radičová
Predsedníčka vlády Iveta Radičová (vpravo) podpisuje svoju knihu počas Dňa otvorených dverí na Úrade vlády SR pri príležitosti Dňa Ústavy SR. Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Smer-SD 11. októbra za euroval hlasovať nebude. Ako uviedol dnes na tlačovej besede predseda Smeru-SD Robert Fico, po 11. októbri, ak parlament neschváli zvýšenie eurovalu, koalícia musí začať rokovať s opozíciou.

Fico však nevidí ako pravdepodobné, že by koalícia euroval neschválila. Ak by euroval v utorok neprešiel, parlament by mohol o ňom hlasovať aj opakovane.

„Procedúra tomu nebráni, aby sa hlasovalo znovu,“ uviedol s tým, že Smer-SD by podporil euroval pri druhom hlasovaní, ak príde k rekonštrukcii vlády alebo k predčasným voľbám. „Táto vláda takto ďalej pokračovať nemôže. Je najvyšší čas na predčasné voľby,“ vyhlásil.

Pracujú na poslancoch?

Podľa Fica môže opakované hlasovanie byť do 17. októbra. Má však informácie, že koalícia pracuje na poslancoch SaS. „Koalícia sa bude snažiť vyriešiť hlasovanie o eurovale vlastnými silami,“ zdôraznil. Podľa neho scenár, ako to môže v utorok vyzerať, predstavil dnes predseda SaS Richard Sulík. On bude hlasovať proti eurovalu, ale poslanci strany SaS ho podporia. Fico to ilustroval na príklade poslanca nemeckého Bundestagu za FDP Franka Schaefflera, s ktorým sa dnes Sulík stretol. Nemecký poslanec hlasoval proti eurovalu, aj keď väčšina jeho spolustraníkov ho podporila.

„Pobavil ma, také informácie nemám,“ reagoval na Ficove slová Sulík. Poznamenal, že vzhľadom na dikciu ústavy nemôže garantovať, ako budú členovia SaS hlasovať, pripomenul však tlačovú besedu za prítomnosti 18 poslancov, ktorí deklarovali vôľu za navŕšenie eurovalu odmietnuť. Na margo koaličných rokovaní o eurovale Sulík poznamenal, že ak by existovala možnosť neblokovať zvýšenie eurovalu a zároveň nepustiť zo Slovenska ani cent, rokoval by o nej. „Žiaľ takéto riešenie na obzore nie je,“ povzdychol si.

Fico tiež dnes upozornil, že komunikoval s medzinárodnými partnermi a s diplomatmi v SR. „Všetci jednoznačne potvrdili, že Iveta Radičová oklamala Slovensko, keď tvrdila, že vyjednávala kompromis pre SR. Všetci, vrátane Angely Merkelovej Radičovej povedali, že žiaden kompromis neexistuje,“ vyhlásil Fico. To znamená, že Slovensko buď schváli euroval v súčasnej podobe, alebo ho pochová. Vyjadrenia Radičovej a Sulíka o kompromise vníma podľa Fica eurozóna ako urážku a nepochopenie.

Robert Fico
Foto: SITA/Marián Peiger

Teória, z ktorej vychádzal kompromisný návrh, že euroval podporíme ako systém, ale nedáme ani cent bez ďalšieho súhlasu s každou pôžičkou, podľa lídra Smeru-SD výrazne poškodila meno SR v zahraničí.

„S týmto návrhom prišli, lebo si chceli chrániť svoje funkcie,“ vyhlásil. Ako dodal, keďže sa Radičová so Sulíkom dostali do kúta, začali útočiť a vyhlásili, že Brusel stratil motiváciu rokovať o kompromise, keď Smer povedal, že za istých podmienok euroval podporí.

Nie je to pravda. Žiadny kompromis neexistuje. Je to lož. Preto prichádzajú s útokmi,“ zdôraznil Fico.

Keďže na medzinárodnej úrovni kompromis neexistuje, 11. októbra bude hlasovať koalícia o plnohodnotnom eurovale so všetkými dôsledkami pre Slovensko. Podľa Fica SaS bude hľadať akúkoľvek výhovorku, ktorú bude vyhlasovať za kompromis. „Oni musia hlasovať za euroval, lebo inak končí vláda,“ dodal. SaS odmieta podporiť zvýšenie eurovalu. Bez nej koalícia nemá na schválenie eurovalu v parlamente dostatok hlasov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD