Inšpektori OBSE sa dostali pod paľbu neďaleko Mariupola

Vojnou zmietaná Ukrajina
Na východe Ukrajiny panuje prerušovaný mier, ktorý ľudia využívajú aj na to, aby opustili svoje domovy. Kyjev v piatok obvinil Rusko s vysielania ďalších tankov a vojakov na východ Ukrajiny. Do nepokojnej oblasti podľa hovorcu ukrajinskej armády prešlo 20 tankov, desať protiraketových systémov a niekoľko autobusov s vojakmi, Ukrajina, 20. Feb., 2015. Foto: SITA/AP

Kyjev 27. decembra (WebNoviny.sk) – Tím medzinárodných pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa dnes dostal pod paľbu neďaleko strategického prístavu Mariupol na juhovýchode Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa vyhlásenia OBSE na pozorovateľov začal ktosi strieľať z ľahkých zbraní, keď vykonávali inšpekciu v dedine Kominternove, približne 20 kilometrov severovýchodne od Mariupolu.

K útoku, ktorý sa zaobišiel bez zranení, došlo dnes okolo poludnia. Pozorovatelia, monitorujúci dodržiavanie krehkého prímeria na východe Ukrajiny, okamžite po streľbe z dediny odišli.

Obec Kominternove, ktorá sa nachádza v nárazníkovej zóne oddeľujúcej separatistov od ukrajinských vládnych síl, tento týždeň prekvapivo obsadili proruskí povstalci, uviedli noviny Kiyv Post.

Kto je za dnešný útok na pozorovateľov OBSE zodpovedný, nebolo bezprostredne známe. Popredný predstaviteľ separatistov Eduard Basurin pripísal zodpovednosť za streľbu ukrajinským vládnym silám, ktoré kontrolujú samotný Mariupol. Kyjev sa zatiaľ k incidentu nevyjadril.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OBSE Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe