Indickí potápači našli telo jedného z robotníkov, ktorí uviazli v zatopenej uhoľnej bani

India, baníci
Muži vošli do 112 metrov hlbokej bane 13. decembra cez nelegálny malý otvor, nazývaný "potkania diera", a uviazli tam, keď ju zaplavila voda z neďalekej rieky. Na mieste zasahovalo zhruba 200 záchranárov, ktorí sa pokúšali odčerpať vodu z bane. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) – Potápači indického námorníctva našli telo robotníka, ktorý v decembri uviazol spolu s ďalšími 14 baníkmi v zatopenej uhoľnej bani v severovýchodnom štáte Meghálaj.

Ostatky baníka objavili s pomocou podvodného vozidla v hĺbke 48 metrov, uviedlo námorníctvo. Na povrch telo vytiahnu pod dohľadom lekárov. Či je zvyšných 14 baníkov nažive, nie je známe. Pred objavením tela našli záchranári len tri helmy.

Muži vošli do 112 metrov hlbokej bane 13. decembra cez nelegálny malý otvor, nazývaný „potkania diera„, a uviazli tam, keď ju zaplavila voda z neďalekej rieky. Na mieste zasahovalo zhruba 200 záchranárov, ktorí sa pokúšali odčerpať vodu z bane.

Skoršie záchranné práce národného aj štátneho útvaru na odstraňovanie následkov katastrof skomplikoval nedostatok vybavenia. Pôvodne odčerpávali vodu len dvoma čerpadlami s malým výkonom.

Ťažba cez „potkanie diery„, keď do zeme vyhĺbia úzke šachty, je pre osoby, ktoré takto ťažia, nebezpečná. Baníci, medzi ktorými bývajú aj deti, zostupujú do baní s pomocou bambusových rebríkov a nehody tam bývajú bežné. Takúto formu ťažby v Indii zakázali v roku 2014.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom