Indická sonda Čandrájan-3 ako prvá v histórii pristála pri južnom póle Mesiaca (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
India Lunar Mission
Novinári natáčajú živé televízne vysielanie kozmickej lode Čandrájan-3 pristávajúcej na Mesiaci v zariadení ISRO Telemetry, Tracking and Command Network v indickom Bengaluru, v stredu 23. augusta 2023. India pristála s kozmickou loďou blízko južného pólu Mesiaca a stala sa tak štvrtou krajinou dotknúť sa mesačného povrchu. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Nedávna ruská lunárna misia sa síce skončila obrovským fiaskom, ale India o niekoľko dní ukázala Moskve, ako na to. O veľký úspech indického vesmírneho programu sa v stredu postarala sonda Čandrájan-3, ktorá vôbec ako prvá pristála pri južnom póle Mesiaca. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Pristátie na Mesiaci

India sa stala historicky štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci. Predtým to dokázali Spojené štáty, bývalý Sovietsky zväz a Čína. Vedci teraz dúfajú, že indický modul dokáže odosielať na Zem zábery a údaje.

Cez víkend sa o pristátie na Mesiaci pokúšal ruský lunárny modul Luna-25. Zrazil sa však s Mesiacom a prestal existovať. Podľa šéfa ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Jurija Borisova bola dôvodom zlyhania skutočnosť, že motor modulu nebol včas vypnutý.

Neúspech ruského modulu

Borisov sa snažil ospravedlniť neúspech misie tým, že predchádzajúci projekt Luna-24 sa uskutočnil ešte v roku 1976. Viac času na prípravy vôbec nepovažoval za výhodu.

Ruský modul, ktorý odštartoval 11. augusta, mal pristáť v južnej polárnej oblasti Mesiaca, kde sa našli známky vodného ľadu.

Bol to prvý takýto projekt v modernej ruskej histórii. Pôvodne na ňom mala participovať aj Európska vesmírna agentúra (ESA), ale po vypuknutí vojny na Ukrajine sa z neho stiahla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jurij Borisov