India uvoľní prísne reštrikcie, povolí export pšenice do štátov s nedostatkom potravín

FILE- An Indian farmer carries wheat crop harvested from a field on the outskirts of Jammu, India, April 28, 2022. India on Sunday said it has kept a window open for food-deficit countries to import wheat from the country at the government level despite restrictions on export announced two days ago. ()
Foto: AP Photo/Channi Anand, File

India v nedeľu oznámila, že povolí export pšenice do krajín s nedostatkom potravín napriek tomu, že dva dni predtým ohlásila reštrikcie. Indické ministerstvo obchodu uviedlo, že vláda umožní súkromným firmám, aby dodržali predošlé záväzky a do júla vyviezli takmer 4,3 milióna ton pšenice.

India pšenicu vyváža hlavne do susedných štátov, ako sú Bangladéš, Nepál a Srí Lanka. Indické ministerstvo obchodu vo vládnom vestníku v piatok uviedlo, že potravinovú bezpečnosť krajiny ohrozuje prudký rast globálnych cien pšenice.

Hlavným cieľom obmedzenia vývozu je kontrola domácich cien. Globálne ceny pšenice od začiatku roka stúpli o viac ako 40 percent. Na indickom trhu pšenica zdražela o 20 až 40 percent.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom