BRATISLAVA 3. mája (WBN/PR) – Výskumníci z IBM (NYSE: IBM) laboratórií vo švajčiarskom Zürichu pracujú na vývoji moderných výkonnejších solárnych kolektorov. Nové kolektory by mohli v porovnaní s tými súčasnými, disponovať až 2000 násobne vyššou schopnosťou koncentrácie slnečného žiarenia na jednom mieste. Dokončenie vývoja a uvedenie nového cenovo dostupného fotovoltaického systému do praxe by mohlo vyústiť do premeny až 80 percent prichádzajúcej solárnej energie na užitočnú energiu, pri trojnásobne nižších nákladoch.
Švajčiarska komisia pre technológie a inovácie podporila výskum solárnych kolektorov trojjročným grantom v hodnote 2,4 milióna dolárov. Na výskume a vývoji High Concentration Photovoltaic Thermal (HCPVT) systému spolupracujú vedci z IBM Research Lab vo Švajčiarsku, spoločnosť Airlight Energy, ktorá je dodávateľom solárnych technológií, ETH Zürich a Interstate University of Applied Sciences Buchs NTB.
Prototyp HCPVT systému používa veľkú parabolu vyrobenú z množstva zrkadiel, ktoré sú pripojené na systém sledovania slnečného žiarenia. Systém vždy nasmeruje parabolu takým spôsobom, aby pod najlepším uhlom zachytávala slnečné lúče. Tie sa potom odrážajú od zrkadiel na vrstvu tekutinou chladených prijímačov s mikrokanálikmi, ktoré obsahujú trojbodové fotovoltaické čipy. Každý čip s rozlohou jeden krát jeden centimeter je potom schopný na slnečných miestach za osem hodín poskytnúť v priemere 200 až 250 wattov elektrickej energie. Prijímač zložený zo stovky čipov dokáže vyprodukovať približne 25kw elektrickej energie denne. Použitá technológia chladenia tekutinou je schopná odvádzať až desaťnásobne vyššie množstvo energie ako pasívne chladenie. Technológia chladenia systému je inšpirovaná modernými riešeniami, ktoré sa používajú pri chladení vysokovýkonných superpočítačov, ako je napríklad Aquasar.
https://www.youtube.com/watch?v=J_zzE8xMdZc
„Pri výrobe nových slnečných kolektorov plánujeme používať trojvrstvovú štruktúru fotovoltaických článkov s modulom mikrokanálikového chladenia tekutinou, ktorá nám umožní prevádzať až 30 percent zhromaždeného slnečného žiarenia na elektrickú energiu a umožní nám efektívne využitie aj ďalších 50 percent odpadového tepla,“ hovorí Bruno Michel z IBM Research. Prototyp HCPVT systému v súčasnosti testujú výskumníci v IBM Research laboratóriu v Zürichu.
Viac informácií nájdete na https://research.ibm.com/
O IBM
Spoločnosť IBM je jednou z najväčších IT spoločností na svete a pod názvom International Business Machines poskytuje klientom svoje služby už viac ako 100 rokov. Celosvetovo pôsobí vo vyše 170 krajinách, pričom neustále rozširuje svoje geografické pokrytie, a zamestnáva vyše 430 tisíc zamestnancov. Poslaním spoločnosti IBM je pomocou integrovaných, flexibilných a efektívnych riešení pomáhať svojim zákazníkom redukovať náklady a zvýšiť tak ich konkurencieschopnosť na trhu. Na Slovensku spoločnosť IBM aktívne pôsobí od roku 1990. Samostatná pobočka IBM Slovensko s.r.o. bola založená 7. decembra 1992 a jej generálnym riaditeľom je Branislav Šebo. Hlavné sídlo IBM Slovensko sa nachádza v Bratislave s pobočkami v Banskej Bystrici a Košiciach.