Hokej na ZOH 2022 v Pekingu: Švédsko viedlo nad Lotyšskom 3:0, ale nakoniec vyhralo iba o gól

Martins Dzierkals, Jonathan Pudas, ZOH v Pekingu 2022
Švédsky obranca Jonathan Pudas a lotyšský obranca Martin Dzierkals počas zápasu C-skupiny na zimnej olympiáde. Peking, 9. február 2022. Foto: SITA/AP.

Prvé tri body do tabuľky C-skupiny na mužskom hokejovom turnaji na ZOH v Pekingu si podľa predpokladov pripísali Švédi. Zverenci trénera Johana Garpenlöva zdolali na úvod Lotyšov 3:2 (1:0, 2:1, 0:1), ale v závere riadneho hracieho času mohli inkasovať.

Viac o téme: Zimná olympiáda 2022 v Pekingu

V 37. minúte po druhom góle útočníka CSKA Moskva Lucasa Wallmarka viedli favorizovaní Švédi 3:0 a zdalo sa, že zvyšok zápasu bude už len o ďalšom zvyšovaní ich náskoku. Ešte do konca druhej tretiny však Lotyši zásluhou Renarsa Krastenbergsa v presilovke znížili na 1:2. A keď Nikolajs Jelisejevs rovnako v presilovej hre v 47. minúte pridal druhý gól tímu z Pobaltia, dráma bola na svete.

Lotyšskí hokejisti v závere neboli ďaleko od vyrovnania, ale obranca Janis Balinskis svoju príležitosť proti Larsovi Johanssonovi nepremenil. Lotyši v tretej tretine prestrieľali Švédov v pokusoch na bránku 10:8, celkovo boli lepší „Tre kronor“ 26:17. „Sú aj také zápasy. Našli sme však spôsob, ako zvíťaziť, to je podstatné. Na úvod turnaja to pre nás znamená veľmi veľa. Budeme už len lepší a lepší,“ uviedol Wallmark pre švédske médiá.

Naďalej platí, že Lotyši dosiaľ jediný raz zdolali Švédov na vrcholnom podujatí v roku 2009. Na MS vo švajčiarskom Berne vtedy prekvapili favorita triumfom 3:2 po nájazdoch. Švédi sú dvojnásobní olympijskí víťazí, pre Lotyšov je dosiaľ maximom deviate miesto zo ZOH 2002 v Salt Lake City.

ZOH 2022 v Pekingu – hokej

• C-skupina

Švédsko Lotyšsko 3:2 (1:0, 2:1, 1:1)

• National Indoor Stadium

Góly:
9:42 – 1:0 L. Wallmark (P. Holmberg, F. Olofsson)
20:30 – 2:0 A. Lander (M. Brome, C. Klingberg)
33:39 – 3:0 L. Wallmark (H. Tommernes, J. Pudas) / presilová hra
36:07 – 3:1 L. Dārziņš (J. U. Balinskis, L. Dārziņš) / presilová hra
46:48 – 3:2 N. Jelisejevs (L. Dārziņš, J. U. Balinskis) / presilová hra

Vylúčenia:
14:02 D. Smirnovs – 2 min. (hákovanie)
16:29 K. Daugaviňš – 2 min. (krosček)
21:35 L. Wallmark – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
33:25 R. Freibergs – 2 min. (nedovolené bránenie)
37:28 A. Džerinš – 2 min. (držanie hokejky)
46:04 Švédsko – 2 min. (veľa hráčov na ľade)
56:02 R. Abols – 2 min. (nebezpečný útok na hlavu)

strely na bránu: 26:17, vylúčenia: 4:4 na 2 min., presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: M. Fraňo (ČR), K. Vikman (Fín.) – W. Hancock II (USA) , N. Šalagin (Rus.)

Zostavy:
Švédsko: Lars Johansson – Fantenberg, L. Bengtsson, Folin, P. Holm, Tömmernes, Pudas, Hultström – C. Klingberg, Lander, Bromé – F. Olofsson, Wallmark, Holmberg – Rydahl, Everberg, J. de La Rose – Krüger, Nordström, Linus Johansson
Lotyšsko:  Punnenovs – Cibuļskis, Freibergs, Mamčics, Jaks, Balinskis, Zile, Ozolš, Sejejs – Krastenbergs, Abols, Keninš – Dārziņš, Daugavinš, D. Smirnovs – Jeļisejevs, Meija, Batna – Rihards Bukarts, Dzierkals, Džerinš