„Rozhodovanie bolo jednoduché, film nás zaujal okamžite. Jeho tvorcovia preniesli na plátno výnimočný horolezecký výkon, spracovali ho s mimoriadnou profesionalitou, ľahkosťou a humorom,“ uviedol Tomáš Hulík, jeden z členov medzinárodnej poroty. Spolu s ním kvalitu filmov posudzovala aj riaditeľka horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují Marie Jirmannová a poľský himalájista a publicista Aleksander Lwow. Zhodli sa na tom, že tohtoročná kolekcia súťažných filmov bola mimoriadne kvalitná. Porota udelila aj ďalších päť ocenení a jedno čestné uznanie. Cenu poroty získal film Honba za Niagarou rakúskeho tvorcu Rusha Sturgesa. Porotcov presvedčil skvelým vizuálnym spracovaním príbehu. Cena za ľudskosť putovala do Talianska režisérovi Claudiovi Rossonimu za film I-View za nádherný príbeh obetavosti a pomoci pri zakladaní vrtuľníkovej záchrannej služby v Nepále. Cenu za všestrannosť si odniesol španielsky film Umrieť pre vrchol režiséra Pabla Martína. Pozornosti poroty neušiel ani film Alastaira Leeho zo Spojeného kráľovstva Citadela. V Poprade získal Cenu za vizuálne stvárnenie. Ani domáca horská kinematografia nezostala bez úspechu. Film Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom ocenila porota Cenou za dokument. Čestné uznanie poputuje do Nepálu režisérovi Bhojrajovi Bhatovi za snímku Sunakali. Medzi divákmi si najväčšie sympatie získal film Obyčajní chlapci režiséra Rastislava Hatiara.
„Tento ročník bol organizačne a časovo trochu náročnejší. Pripravili sme 51 súťažných filmov zo 14 krajín, ale v programe sme mali aj rekordný počet besied a prezentácií, päť. Mimoriadne ma potešilo, že publikum vrúcne a emotívne prijalo účastníkov prvého kolektívneho zimného prechodu Vysokých Tatier z roku 1955. Prekvapilo ma, že v ich veku majú toľko životnej energie a chuti žartovať. Som rada, že sme im dali priestor na prezentáciu historického výkonu. Mali by sme si viac všímať výnimočné činy našich predchodcov,“ uviedla riaditeľka festivalu Mária Hámor.
Diváci mali možnosť stretnúť aj legendu svetového himalájizmu, Jeana Troilleta. Na besede prerozprával svoj životný príbeh. Tento večný dobrodruh divákom odkázal, že „dôležitejšie ako vrcholy sú ľudia a priateľstvá.“ S podobnou filozofiou ukončil svoju besedu aj slovenský himalájista Peter Hámor, ktorý prezentoval divákom svoju tohtoročnú expedíciu na ôsmu najvyššiu horu sveta – Manaslu. Festival divákom ponúkol v sprievodnom programe tri fotografické výstavy, jedno divadelné predstavenie a preteky v športovom lezení. Tradičného Festival cupu, teda pretekov v boulderingu sa zúčastnilo 15 žien a 28 mužov.