Google musí platiť francúzskym médiám za zobrazovanie spravodajského obsahu, potvrdil súd

Google
Foto: ilustračné, SITA/AP

Francúzsky odvolací súd vo štvrtok potvrdil, že spoločnosť Google musí zaplatiť mediám za zobrazovanie ich spravodajského obsahu vo výsledkoch vyhľadávania.

Parížsky odvolací súd zamietol požiadavku amerického technologického gigantu, ktorý odmietol vyhovieť nariadeniu francúzskeho orgánu pre hospodársku súťaž. Ten uviedol, že Google musí rokovať s vydavateľmi a tlačovými agentúrami o platbách za publikovanie ich materiálov. Spoločnosť Google namietala, že francúzsky orgán pre hospodársku súťaž prekračuje svoje právomoci, súd to však zamietol.

Blízko dosiahnutia dohody

Google pred niekoľkými dňami uviedol, že v súvislosti s digitálnymi autorskými právami sa nachádza blízko dosiahnutia dohody s francúzskymi médiami.

„Našou prioritou zostáva dosiahnutie dohody s francúzskymi vydavateľmi a tlačovými agentúrami. Podali sme odvolanie, aby sme si právne vyjasnili niektoré časti rozhodnutia, a teraz preskúmame aj verdikt parížskeho odvolacieho súdu,“ uviedla spoločnosť.

Francúzsko ako prvé prijalo novú smernicu

Francúzsko sa vlani stalo prvou krajinou Európskej únie, ktorá prijala smernicu zameranú na modernejšie „ošetrenie“ autorských práv vo vnútroštátnej legislatíve, vrátane požiadavky, aby internetové vyhľadávače platili za zobrazenie úryvkov spravodajských článkov.

Mediálne spoločnosti presadzovali tieto nové pravidlá pre klesajúce príjmy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Google+