Gólové suchoty Gáboríka sú preč, nastúpil proti Višňovskému

Gáborík
Marián Gáborík z Rangers si po zákroku Briana Straita z Islanders zalietal. Foto: SITA, AP

NEW YORK 15. februára (WEBNOVINY) – Slovenského hokejového útočníka Mariána Gáboríka vyhlásili za druhú hviezdu štvrtkového mestského derby v NHL, v ktorom jeho New York Rangers prehral na vlastnom ľade s New York Islanders 3:4 po samostatných nájazdoch.

Trenčiansky odchovanec strelil jeden gól a na ďalší asistoval. Na ľade strávil štvrtkový oslávenec (31. narodeniny) vyše 20 minút a nepresadil sa v záverečnom rozstrele samostatných nájazdov. S úsmevom odchádzal z ľadu Ľubomír Višňovský z Islanders.

Topoľčiansky rodák si v zápase pripísal asistenciu, domácu bránku ohrozil šesťkrát a odkorčuľoval takmer 25 minút. Islanders po presnom zásahu Gáboríka z 12. min prehrávali 0:2, v 28. min už vyhrávali 3:2 a o výsledku napokon rozhodli samostatné nájazdy. Islanders prerušili päťzápasovú šnúru prehier a v Madison Square Garden zabrali po predchádzajúcich ôsmich neúspechoch.

Tréner Rangers John Tortorella v druhej polovici stretnutia nedával takmer žiadnu šancu hrať útočníkovi Bradovi Richardsovi. Podľa kouča sa síce skúsený hráč snažil, ale chýbala mu väčšia bojovnosť. Hrdinom zápasu bol Jevgenij Nabokov, ktorý v rozstrele zlikvidoval pokusy Gáboríka a Ricka Nasha. Na strane Islanders boli Frans Nielsen a John Tavares úspešní. „Nezačali sme najlepšie, ale potom prišli naše chvíle. V očiach našich hráčov som videl veľké odhodlanie,“ povedal Nabokov.

Súbojom brankárov bol zápas na Floride, kde Montreal vyhral 1:0 po predĺžení. Gólman Canadiens Carey Price vychytal 17. shutout kariéry, potreboval naň 26 zákrokov. O jediný presný gól sa postaral René Bourque, ktorý dorazil puk za chrbtát Josého Theodora v 63. min. Tomáš Kopecký raz ohrozil bránku Montrealu. „Najmä v úvode tretej tretiny boli hráči Panthers nepríjemní a mal som plné ruky práce. Bola to poriadna veterná smršť. Mali sme aj šťastie, ale potom sa už hra opäť vyrovnala,“ povedal Price, ktorý opäť nepustil do bránky Petra Budaja.

Už šiestykrát v rade neuspeli hráči Tampy Bay, ktorí doma prehrali s Washingtonom 3:4. Slovenský útočník Richard Pánik si v druhom zápase v NHL v kariére v drese Lightning pripísal mínusový bod, jednu strelu, dva bodyčeky a vyše 8 minút na ľade. Capitals idú herne nahor, po zbabranom úvode sezóny vyhrali tretíkrát v rade. Dva góly strelil Eric Fehr, Mathieu Perreault sa prezentoval troma asistenciami.

Fínsky brankár Nashvillu Pekka Rinne mal 19 úspešných zákrokov a vychytal druhý shutout za sebou. Predators strelili Phoenixu všetky tri góly v tretej tretine. Rinne neinkasoval už 137 minút a 41 sekúnd, z posledných štyroch duelov nepustil ani jeden gól v troch. Čech Martin Erat nastúpil na 700. duel kariéry v NHL, všetky odohral v drese Predators.

O víťazstve Colorada 4:3 po samostatných nájazdoch na ľade Minnesoty rozhodol Milan Hejduk. Narodeninový oslávenec (37 rokov) skóroval aj z hry a dosiahol 800. bod kariéry. „Pár spoluhráčov sa ma ráno pýtalo, čo by som chcel k narodeninám. Povedal som, že víťazstvo a vyčarenie úsmevu po zápase na ich tvárach. Podarilo sa, čo je skvelé,“ uviedol Hejduk, ktorý sa stal štvrtým hráčom v klubovej histórii a druhým počas pôsobenia organizácie v Colorade s 800 bodmi. Viac majú len Joe Sakic (1641), Peter Šťastný (1048) a Michel Goulet (945).

Carolina vyhrala tretíkrát v rade, keď zdolala Toronto 3:1. Hurricanes začali sezónu dvoma prehrami, v ďalších deviatich zápasoch osemkrát vyhrali a raz neuspeli v nadstavenom čase. V drese Caroliny debutoval český obranca Michal Jordán.

Výsledky štvrtkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

New York Rangers – New York Islanders 3:4 po sam. nájazdoch (2:0, 1:3, 0:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 4. Girardi (Hagelin, Nash), 12. GÁBORÍK (B. Richards, Callahan), 32. Hagelin (GÁBORÍK, M. Staal) – 21. C. McDonald (Cizikas), 27. Tavares, 28. Boyes (Ľ. VIŠŇOVSKÝ, Strait), rozhodujúci sam. nájazd Nielsen

Mariána Gáboríka vyhlásili za druhú hviezdu zápasu.

Carolina – Toronto 3:1 (0:0, 3:1, 0:0)

Góly: 27. Corvo (E. Staal), 33. J. Jokinen (Skinner, Corvo), 36. Jordan Staal (Skinner, McBain) – 28. Kadri (Phaneuf, Grabovskij)

Tampa Bay – Washington 3:4 (1:1, 0:1, 2:2)

Góly: 9. St. Louis (Pouliot, Lecavalier), 53. Purcell (Stamkos), 57. N. Thompson (St. Louis) – 3. Brouwer (Perreault, Nicklas Bäckström), 26. Fehr (Perreault, J. Ward), 43. Fehr (Perreault, Carlson), 48. Beagle (J. Schultz, Kundrátek)

Florida – Montreal 0:1 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 – 0:1)

Gól: 63. René Bourque (Galchenyuk)

Nashville – Phoenix 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Góly: 43. G. Bourque (Erat, S. Weber), 50. Spaling (Halischuk, C. Wilson), 59. Fisher (Ellis, Erat)

Minnesota – Colorado 3:4 po sam. nájazdoch (0:0, 1:2, 2:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 29. Parise (M. Koivu, Heatley), 43. Rupp (Granlund), 52. M. Koivu (Heatley, R. Suter) – 23. Palushaj (D. Jones, P. Šťastný), 38. Hejduk (McGinn, Barrie), 53. Duchene (Parenteau, O´Brien), rozhodujúci sam. nájazd Hejduk

Viac k osobe Carey PriceJevgenij NabokovJohn TavaresJohn TortorellaĽubomír VišňovskýMilan HejdukPekka RinnePeter ŠťastnýRichard PánikTomáš Kopecký