Gól Mariána Hossu, Chárov tvrdý zákrok

Hossa
Útočník Chicaga Marián Hossa strelil svoj 19. gól v aktuálnej sezóne, Blackhawks však prehrali na ľade Floridy najtesnejším rozdielom 2:3. Foto: SITA, AP

NEW YORK 9. marca (WEBNOVINY) – V deviatich utorňajších stretnutiach zámorskej hokejovej NHL sa na ľade objavilo osem Slovákov, do kanadského bodovania sa zapísali len dvaja – útočník Chicaga Marián Hossa gólom a obranca New York Islanders Milan Jurčina asistenciou. V bránke Colorada sa objavil Peter Budaj, no nezabránil prehre Colorada v Minnesote 2:5.

Chicago prespalo na Floride prvú tretinu, po ktorej prehrávalo 0:3. V druhej tretine znížilo vďaka Patrickovi Kanovi a Mariánovi Hossovi na 2:3, no viac im vynikajúco chytajúci Vokoun nedovolil. Florida vyslala na bránku Chicaga len 15 striel, Blackhawks sa prezentovali 39 streleckými pokusmi na floridskú svätyňu.

Panteri“ tak ukončili sériu ôsmich víťazstiev Chicaga tesne pred tým, ako mohli „jastrabi“ vyrovnať klubový rekord. Pokračuje však séria Mariána Hossu. Ten v 34. min najprv priviezol puk do pásma domácich a potom si výborne nakorčuľoval medzi kruhy na Bollandovu prihrávku, ktorú z prvej poslal za Vokounov chrbát. Bol to 19. gól a celkovo 44. bod 32-ročného krídelníka, ktorý bodoval už v ôsmich zápasoch po sebe. Prekonal tak už o jeden duel svoju sériu z úvodu sezóny. Keďže jeho spoluhráč Jonathan Toews neuspel a ukončil svoju 8-zápasovú bodovaciu šnúru, tá Hossova je po utorku najdlhšou aktívnou v NHL. Odchovanec trenčianskeho hokeja počas takmer 17 minút na ľade zamestnal Vokouna ešte ďalšími 5 strelami a pripísal si za duel jednu „mínusku„, keď bol na ľade aj pri prvom a treťom góle Floridy. Tomáš Kopecký sa počas 14 minút na ľade prezentoval jedinou strelou na Vokouna.

Hráči New York Islanders zasypali Jamesa Reimera v bránke Toronta 40 strelami, no z víťazstva 5:4 sa napokon tešili až vďaka gólu Blaka Comeaua 58 sekúnd pred koncom predĺženia. Skóre zápasu otvoril v 3. min netradičný strelec – bitkár Zenon Konopka, ktorý tečoval za Reimerov chrbát strelu slovenského beka Milana Jurčinu. Pre 27-ročného rodáka z Liptovského Mikuláša to bola jubilejná 10. gólová prihrávka a celkovo 14. bod v aktuálnej sezóne. Počas takmer 18 minút na ľade ohrozil Reimera jednou strelou a keďže bol aj pri prvých dvoch góloch Toronta, stretnutie skončil s jednou „mínuskou„.

Chára ukázal svoju silu

Zlým mužom stretnutia v Montreale bol kapitán hosťujúcich „jastrabov“ z Chicaga Zdeno Chára. Čoskoro 34-ročný rodák z Trenčína v závere druhej tretiny narazil na mantinel domáceho krídelníka Maxa Paciorettyho. Ten po Chárovom zákroku vrazil hlavu do plexiskla, spadol na ľad a niekoľko minút na ňom ležal bez pohybu, kým ho neodniesli na nosidlách.
Max pacioretty

Zatiaľ čo 22-ročný Pacioretty, ktorý bol pri vedomí a hýbal rukami aj nohami, okamžite zamieril do nemocnice, pre kapitána Bostonu sa zápas skončil.

Rozhodcovia jeho zákrok „odmenili“ vyšším 5-minútovým trestom za nedovolené bránenie, ku ktorému pridali aj trest do konca zápasu. Boston v tej chvíli prehrával už 0:4, v záverečnej tretine Lucic napokon skorigoval na konečných 1:4. Problematická situácia bola zrejme dôsledkom Paciorettyho správania v predchádzajúcom montrealskom zápase oboch tímov z 8. januára, keď Kanaďan po víťaznom góle v predĺžení prikorčuľoval za bostonskú bránu a uštedril Chárovi úder, po čom sa strhla bitka. Pacioretty sa stal vtedy prvou hviezdou stretnutia, pocta tretej hviezdy sa mu ušla v utorok.

Viem, že sme boli blízko pri sebe pri našej striedačke, no nemal som v úmysle naraziť ho na mantinel. Bolo to veľmi nešťastné a prihodilo sa to v situácii, kedy všetci myslia veľmi rýchlo. Neplánoval som to urobiť, lebo nie je mojím štýlom niekoho zraniť. Vždy hrám tvrdo a do tela, ale nikdy sa nepokúšam niekoho zraniť. Dúfam, že je v poriadku,“ skonštatoval po stretnutí slovenský obor.

Budaj odchádzal zo sklonenou hlavou

V Minnesote sa 36. raz v sezóne objavil v bránke Colorada slovenský gólman Peter Budaj. No po 60 minútach odchádzal z ľadu zo sklonenou hlavou a 14. prehrou v ročníku. Hoci „lavíny“ ešte v 37. min viedli 2:1, domáci v druhej tretine vyrovnali a v tretej troma gólmi poslali po výsledku 5:2 Colorado do kolien. Záverečný gól strelil 4 sekundy pred koncom Brodziak do prázdnej bránky hostí. Dvadsaťosemročný banskobystrický rodák Budaj zlikvidoval 20 z 24 striel na svoju bránku a pripísal si tretí menší trest v tejto sezóne, keď v 58. min inkasoval dve minúty za hrubosť.

V Pittsburghu sa skončila 5-zápasová bodová séria obrancu Buffala Andreja Sekeru. Hoci „šable“ viedli v 3. min po zásahu Roba Niedermayera, „tučniaci“ troma gólmi otočili zápas. Dvadsaťštyriročný Sekera vyslal na Fleuryho počas 22:40 min na ľade tri strely a pripísal si jednu „mínusku“, keď bol pri góle Zbyňka Michálka. Marek Svatoš sa nedočkal bodového zápisu ani v 6. zápase v drese Ottawy. O prekvapujúce víťazstvo „senátorov“ na ľade New Jersey 2:1 sa však zaslúžil práve jeho útok a najmä dvoma gólmi krídelník Erik Condra, ktorý hral len 10. zápas v NHL. Svatoš si počas 13 minút na ľade pripísal dve „plusky“ a jednu strelu na Brodeura.
Blake Comeau

Philadelphia čakala na víťazstvo nad Edmontonom od 19. marca 2001 takmer 10 rokov a na domáci triumf nad týmto súperom dokonca od 9. novembra 2000, no v utorok nemala s Oilers žiadne problémy. „Letci“ triumfovali 4:1, obrancovi Andrejovi Meszárošovi sa počas takmer 23 minút na ľade nepošťastilo byť ani pre jedinom zásahu svojich spoluhráčov, no nechýbal pre jedinom góle „olejárov“ a zápas skončil s „mínuskou“ na konte. Dvadsaťpäťročný rodák z Považskej Bystrice, ktorý takmer polovicu sezóny viedol bodovanie +/- celej ligy, sa tak prepadol na 13. pozíciu v tomto ukazovateli. Jeff Carter, ktorého v uplynulom týždni trápila chrípka, skompletizoval dvoma gólmi tretiu sezónu po sebe s minimálne 30 zásahmi.

Vo Phoenixe sa hral útočný hokej, pri ktorom sa zapotili obaja gólmani. Domáci Bryzgalov čelil 39 strelám, na jeho náprotivka z Vancouveru Roberta Luonga letelo 31 projektilov. O víťazstve Canucks 4:3 rozhodol v 3. min predĺženia Dan Hamhuis. Opäť sa darilo dvojčatám Sedinovcom, keď si Daniel aj Henrik pripísali po tri body. „Kojoti“ sú ich obľúbeným súperom, veď proti ním zaznamenali už spolu 17 gólov a 20 asistencií. Predĺženie rozhodlo o víťazovi aj v San Jose, kde boli pre zmenu proti Nashvillu úspešnejší domáci. Ich tretí gól zaznamenal 96 sekúnd pred koncom nastaveného času Patrick Marleau. Osemstý zápas v NHL odohral jeho spoluhráč Jamal Mayers. Tridsaťšesťročný bitkár je so 107 minútami najtrestanejším hráčom „žralokov“ a jeho kariérna bilancia je úctyhodných 1076 trestných minút.

Výsledky utorňajších zápasov zámorskej hokejovej NHL:

Philadelphia – Edmonton 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Góly: 9. Briere (Matt Carle, Leino), 18. J. Carter (Briere, C. Giroux), 28. J. Carter (Timonen, Van Riemsdyk), 60. Betts (C. Giroux) – 29. Jacques (Šmíd).

Vylúčení: 3:2 na 2 min, navyše: Šmíd (Edmonton) 5 min za narazenia na mantinel, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:25. Brankári: Bobrovskij – Dubnyk. Diváci: 19 730.

New Jersey – Ottawa 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Góly: 45. Eliáš (Rolston, Zubrus) – 25. Condra (Shannon, Greening), 58. Condra (Spezza, Phillips).

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:21. Brankári: Martin Brodeur – C. Anderson. Diváci: 15 978.

San Jose – Nashville 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0)

Góly: 9. Clowe (Heatley, Demers), 25. Braun (Heatley, Clowe), 64. Marleau (I. White) – 15. J. Ward (Erat, S. Weber), 27. S. Weber (Legwand, Erat).

Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:25. Brankári: Niemi – Rinne. Diváci: 17 562.

NY Islanders – Toronto 4:3 po predĺžení (0:0, 2:2, 1:1 – 1:0)

Góly: 23. Konopka (JURČINA, DiBenedetto), 32. Nielsen (Okposo, A. MacDonald), 49. Grabner (Comeau, Josh Bailey), 65. Comeau (Martínek, Nielsen) – 23. Aulie (Brent, M. Brown), 39. Brent (C. Armstrong), 49. Kuľomin (Grabovskij, Kessel).

Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 40:27. Brankári: Montoya – Reimer. Diváci: 9217.

Pittsburgh – Buffalo 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Góly: 22. J. Neal (Engelland, Jordan Staal), 25. Z. Michálek (J. Neal, Letestu), 54. Letestu (Z. Michálek) – 3. Niedermayer (Myers).

Vylúčení: 4:8 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:30. Brankári: M.-A. Fleury – R. Miller. Diváci: 18 314.

Montreal – Boston 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)

Góly: 9. Eller (Moen, Mara), 18. Eller (Moen, A. Kosticyn), 28. B. Gionta (Gomez, Plekanec), 36. Wisniewski (Cammalleri, Desharnais) – 54. Lucic (Krejčí).

Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: R. White 5+10 min za bitku – Boychuk 5 min za bitku, CHÁRA 5+DKZ nedovolené bránenie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:31. Brankári: Price – Rask. Diváci: 21 273.

Florida – Chicago 3:2 (3:0, 0:2, 0:0)

Góly: 5. Booth (Řepík), 10. Clay Wilson (Bergfors, Samsonov), 20. Reasoner (Booth, Ellerby) – 32. P. Kane (B. Campbell, R. Johnson), 34. MARIÁN HOSSA (Bolland, Bickell).

Vylúčení: 3:0 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 15:39. Brankári: Vokoun – C. Crawford (21. Turco). Diváci: 16 132.

Minnesota – Colorado 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)

Góly: 8. Havlát (Brodziak, Burns), 38. Brunette (P.-M. Bouchard, Spurgeon), 51. Madden (Matt Cullen, Kobasew), 54. Spurgeon (Havlát, Nyström), 60. Brodziak (Zanon, Bäckström) – 27. K. Porter (R. Wilson, Stastny), 37. Stastny (Hejduk, Duchene).

Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: McLeod (Colorado) 10 min osobný trest, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 25:30. Brankári: Niklas Bäckström – BUDAJ. Diváci: 18 441.

Phoenix – Vancouver 3:4 po predĺžení (2:1, 1:2, 0:0 – 0:1)

Góly: 4. Belanger, 11. Doan (Belanger, Schlemko), 40. Korpikoski (Belanger, Rozsíval) – 12. Hamhuis (Samuelsson, D. Sedin), 30. H. Sedin (Kesler, Ehrhoff), 33. Salo (H. Sedin, D. Sedin), 63. Hamhuis (H. Sedin, D. Sedin).

Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:39. Brankári: Bryzgalov – Luongo. Diváci: 12 843.

Viac k osobe Jonathan toewsMarek SvatošMarián HossaMartin BrodeurMilan JurčinaPatrick MarleauPeter BudajTomáš KopeckýZdeno Chára