Gáboríkov New York postúpil, Florida vypadla

New York Rangers
Radosť hráčov New Yorku Rangers po víťazstve v siedmom zápase 1. kola play-off nad Ottawou. Foto: SITA/AP

NEW YORK 27. apríla (SITA) – Hokejisti New York Rangers a New Jersey Devils sa stali poslednými účastníkmi 2. kola play-off v zámorskej NHL. O svojom postupe rozhodli vo štvrtkových zápasoch číslo sedem štvrťfinále Východnej konferencie.

Rangers Mariána Gáboríka zdolali na vlastnom ľade Ottawu 2:1, Florida s Tomášom Kopeckým v zostave prehrala s New Jersey po dvojnásobnom predĺžení 2:3. Rangers v ďalšom kole už tretíkrát za ostatné štyri roky narazia v play-off na Washington. Obe predchádzajúce vzájomné série vyhrali hráči Capitals. Devils nastúpia v konferenčnom semifinále proti Philadelphii.

Rozhodlo druhé dejstvo

Ottawa Senators

O výsledku štvrtkového súboja medzi Rangers a Ottawou rozhodla druhá tretina, v ktorej padli všetky góly. Domáci viedli po presných zásahoch Marca Staala a Dana Girardiho 2:0, hosťom iskierku nádeje vykresal kapitán Daniel Alfredsson. Brankár Rangers Henrik Lundqvist kryl 26 striel hráčov súpera.

Marián Gáborík sa v zápase prezentoval dvoma streleckými pokusmi. „Bola to ťažká séria. Často sa stáva, že prejsť cez prvé kolo je najťažším krokom na ceste za úspechom. Oba tímy hrali nadoraz. Som rád, že sme našli cestu k víťazstvu. Boli sme šťastnejší. Teraz som na hráčov hrdý, ale už musíme myslieť na ďalšie kolo,“ povedal tréner Rangers John Tortorella.

Séria medzi Rangers a Ottawou bola vyrovnaná, rozhodovali v nej maličkosti. „Už počas sezóny sme hrali tesné duely. Pripravili sme sa vďaka tomu na toto play-off. Skvele sme hrali už predtým v Ottawe a teraz sme na to nadviazali,“ uviedol autor víťazného gólu Dan Girardi. Prvýkrát od roku 1996 nebude v 2. kole play-off žiaden kanadský tím, keďže Senators boli poslednými zástupcami tejto hokejovej krajiny.

Na Floride sa hralo predĺženie

New Jersey Devils

Až 84 minút trval rozhodujúci súboj medzi Floridou a New Jersey. Tomášovi Kopeckému a spol. ukončil sezónu Adam Henrique, ktorý dosiahol v zápase druhý gól a postaral sa o výhru New Jersey 3:2.

Devils stratili v tretej tretine vedenie 2:0, ale napokon vyhrali prvú sériu play-off od roku 2007. Kopecký je teraz voľný a mal by posilniť slovenskú reprezentáciu na majstrovstvách sveta 2012. „Puk sa ku mne šťastne odrazil. Bol som chvíľu nepokrytý a iba som sa pokúsil rýchlo vystreliť na bránku,“ popísal rozhodujúci moment Henrique.

Panthers hrali v play-off prvýkrát od roku 2000, sériu vyraďovacej časti vyhrali naposledy v roku 1996. „Pred sezónou málokto počítal s tým, že vyhráme divízny titul a dostaneme sa takto ďaleko. Sme síce sklamaní, že sme sa nedostali do ďalšieho kola, ale je za nami dobre odvedená práca,“ povedal útočník Panthers Stephen Weiss.

Výsledky štvrtkových stretnutí 1. kola play-off zámorskej hokejovej NHL (hralo sa na 4 víťazstvá):

Východná konferencia:

New York Rangers – Ottawa 2:1 (0:0, 2:1, 0:0) – konečný stav série: 4:3, NY Rangers postúpili do 2. kola

Góly: 25. M. Staal (Callahan, Stepan), 30. Girardi (Dubinsky, Prust) – 32. Alfredsson (Phillips, Gončar)

Florida – New Jersey 2:3 po dvojnásobnom predĺžení (0:1, 0:1, 2:0 – 0:0, 0:1) – konečný stav série: 3:4, New Jersey postúpilo do 2. kola

Góly: 46. Weiss (B. Campbell, Samuelsson), 57. Goc (Bergenheim, Garrison) – 2. Henrique (Volčenkov, Clarkson), 30. Gionta (Harrold, R. Carter), 84. Henrique (Ponikarovskij, Clarkson)