Futbalista roka je Škriniar, v prvej trojke bol aj Hamšík a Weiss st. naznačil svoje plány (foto)

ANKETA: Futbalista roka 2022
Futbalový tréner ŠK Slovan Bratislava Vladimír Weiss st. s Cenou tréner roka počas vyhlásenia ankety Futbalista roka 2022. Senec, 20. marec 2023. Foto: SITA/Diana Černáková

Najlepším slovenským futbalistom v roku 2022 bol obranca a reprezentačný kapitán Milan Škriniar. Hráč talianskeho Interu Miláno triumfoval v ankete Futbalista roka po štvrtý raz v kariére.

„Veľmi si vážim podporu najbližších aj fanúšikov,“ povedal 28-ročný rodák zo Žiaru nad Hronom podľa oficiálneho webu Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Lobotka skončil druhý

Svoj hlas v tejto kategórii odovzdalo 92 odborníkov, Škrinar bol na 52 lístkoch na 1. mieste. Na druhom mieste skončil iný legionár z Talianska – defenzívny záložník SSC Neapol Stanislav Lobotka, ktorý dostal o 18 hlasov menej ako Škriniar.

Na pódiu sa ocitol aj rekordér a 8-násobný víťaz ankety Marek Hamšík, ktorý skončil v najlepšej trojke po šestnásty raz v sérii. „Musím byť na seba hrdý. Zároveň hovorím, že každé jedno ocenenie si veľmi vážim,“ poznamenal Hamšík.

ANKETA: Futbalista roka 2022
Slovenský futbalový reprezentant Stanislav Lobotka s Cenu fanúšika počas vyhlásenia ankety Futbalista roka 2022. Senec, 20. marec 2023. Foto: SITA/Diana Černáková

Do Siene slávy aj Čapkovič a Seman

V kategórii hráčov do 21 rokov triumfoval Tomáš Suslov z holandského FC Groningen. Vo fanúšikovskom hlasovaní zasa zvíťazil spomenutý Lobotka, ktorý pod Vezuvom zažíva životnú sezónu a s mužstvom „partenopei“ kráča za majstrovským titulom v talianskej Serie A.

Medzi trénermi sa z víťazstva po piaty raz v kariére radoval kouč ŠK Slovan Bratislava Vladimír Weiss st. „Som tu možno poslednýkrát. Mám trošku iné plány,“ naznačil skúsený kouč, no bližšie nekonkretizoval, čo mal na mysli.

ANKETA: Futbalista roka 2022
Víťaz ceny Petra Dubovského pre najlepšieho hráča do 21 rokov sa stal futbalista Tomáš Suslov počas vyhlásenia ankety Futbalista roka 2022. Senec, 20. marec 2023. Foto: SITA/Diana Černáková

Za najlepšiu slovenskú futbalistku uplynulého roka vyhlásili Dominiku Škorvánkovú. Do Siene slávy slovenského futbalu uviedli ďalších päť laureátov – Jána Čapkoviča, Stanislava Semana, lekára Jána Michalka a in memoriam Kolomana Gögha a Karola Poláka.

Premiérovo bol organizátorom ankety samostatne SFZ, nové bolo hlasovanie prostredníctvom čerstvo vzniknutej Slovenskej futbalovej akadémie. Jej členmi sú predchádzajúci víťazi ankety, bývalí a súčasní reprezentační tréneri A-tímu a dvadsaťjednotky, aktuálni tréneri ligových tímov, súčasní reprezentační tréneri všetkých mužských a ženských mládežníckych výberov, bývalí reprezentanti a laureáti Siene slávy slovenského futbalu.

Zo 73 členov SFA využilo právo hlasovať 58, na ankete sa podieľalo aj 34 zástupcov médií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dominika ŠkorvánkováMilan ŠkriniarStanislav LobotkaTomáš SuslovVladimír Weiss st.
Firmy a inštitúcie FC GroningenInter MilánoSFZ Slovenský futbalový zväzŠK Slovan BratislavaSSC NeapolTrabzonspor