Liverpool
Futbalisti FC Liverpool zvíťazili na pôde Bournemouthu 2:1. Foto: SITA/AP

LONDÝN 17. apríla (WebNoviny.sk) – V stretnutí 34. kola najvyššej anglickej futbalovej súťaže Premier League remizoval vedúci tím Leicester City na domácom ihrisku s West Hamom United 2:2. Skóre zápasu otvoril v prvom polčase Jamie Vardy, ktorého však po zmene strán rozhodca po druhej žltej karte za filmovanie vylúčil. Kladivári vyrovnali z penalty vďaka Andymu Carrollovi a vzápätí na 2:1 zvýšil Aaron Creswell. Bod pre domácich zaistil v 95. min z pokutového kopu Leonardo Ulloa. Líšky si po remíze zveľadili náskok na čele tabuľky na osem bodov. Druhý Tottenham má zápas k dobru, odohrá ho v pondelok na štadióne Stoke.

West Ham začal na trávniku ligového lídra zostra, hneď v druhej minúte zápasu mohol streliť gól Cheikhou Kouyaté. Jeho hlavičkový pokus však Kasper Schmeichel bravúrne vytlačiť na žrď. Lopta následne putovala po bránkovej čiare a orazítkovala aj druhú žrď, až potom sa jej zmocnil dánsky brankár domácich. Kouyaté si pri tejto šanci dobre nabehol na nebezpečný center Dimitriho Payeta. Nebezpečnejšie než Payetove priame kopy sú len rýchle protiútoky Leicestru, jeden taký predviedli líšky aj v 18. min, po ktorom strelil úvodný gól Jamie Vardy. Pre anglického zakončovateľa to bol dvadsiaty druhý presný zásah v prebiehajúcej sezóne PL.

Jamie Vardy inkasoval červenú kartu

Jamie Vardy sa dostal do centra pozornosti aj 56. min, keď vo vymedzenom území spadol po súboji s obrancom West Hamu Angelom Ogbonnom a rozhodca Jon Moss mu za filmovanie udelil žltú kartu. Keďže 29-ročný Angličan už jednu kartu videl v prvom dejstve, musel sa z ihriska porúčať. Hostia na vylúčenie zareagovali pozitívne a už v 64. min sa dostali do vážnej šance, lenže obrancovi Hammers Winstonovi Reidovi sa po prihrávke od Dimitriho Payeta skórovať nepodarilo. Hlavný arbiter Moss dal o sebe opäť vedieť v 84. minúte, keď v prospech Londýnčanov odpískal pokutový kop po súboji Morgana s Reidom. Penaltu využil strelec Andy Carroll, ktorý nedal Schmeichelovi šancu vyrovnal na 1:1.

Situácia sa pre Leicester ešte zhoršila v 86. min po strele Aarona Creswella, ktorou anglický krajný obranca prekonal gólmana líšok Kaspera Schmeichela. Domáci inkasovali v priebehu dvoch minút dva góly a všetko nasvedčovalo tomu, že sa šnúra bez prehry skončí. Naposledy prehral Leicester 14. februára na štadióne Emirates proti Arsenalu, keď podobne po červenej karte prišiel o body v samom závere zápasu. Lenže ešte raz na seba upozornil rozhodca Jon Moss, ktorý v nadstavenom čase odpískal penaltu po faule Andyho Carrolla na Jeffa Schluppa. Ujal sa jej útočník Leonardo Ulloa, v 95. min vyrovnal na 2:2 a zachránil domácim aspoň bod.

„Bod je pre nás veľmi dôležitý. Tím pracoval celý čas tvrdo aj desiatimi hráčmi. Som šťastný, lebo ten zápas sme mohli aj prehrať. Viem, aké dôležité to bolo. Vždy chcem pomôcť tímu, je úplne jedno či treba podržať loptu alebo urobiť niečo iné, aby som pomohol. Charakter tohto tímu je veľmi silný,“ konštatoval argentínsky útočník Ulloa, ktorý sa na trávnik dostal po vylúčení Vardyho. Vývoj zápasu okomentoval aj krajný bek Danny Simpson, hodnoteniu arbitra sa ale vyhol: „Musíme sa sústrediť len na veci, ktoré dokážeme ovplyvniť sami na trávniku. Dúfame, že tento bod bude mať veľkú hodnotu. Nie je veľa tímov si prešlo tým, čím sme si prešli my. Z psychologického hľadiska to môže byť veľká vzpruha.“

Tréner Leicestru Claudio Ranieri gratuloval po zápase svojim zverencom: „Do každého duelu dávame krv, srdce a dušu. Chcel by som sa poďakovať mojim hráčom a tiež fanúšikom, z psychologického hľadiska to môže byť veľmi dôležitý bod. Vrátiť sa v posledných minútach za stavu 1:2 bolo nesmierne dôležité,“ cituje slová talianskeho trénera webová stránka PL.

Liverpool rozhodol o výhre už v prvom polčase

Jürgen Klopp poslal po dramatickom zápase Európskej ligy proti Borussii Dortmund do duelu proti Bournemouthu výrazne pozmenenú základnú jedenástku. V nej však nastúpil útočník Daniel Sturridge, ktorý sa napokon stal kľúčovou postavou nedeľňajšieho zápasu. V 41. min prihral na gól svojmu brazílskemu spoluhráčovi Robertovi Firminovi a v nadstavenom čase prvého polčasu aj sám skóroval na 2:0 v prospech Liverpoolu. V druhom polčase sa Angličan dostal do ďalších dvoch veľkých príležitostí, no žiaden gól už nestrelil. V samom závere si na svoje konto pripísal gól útočník domácich Joshua King, ktorý upravil na konečných 1:2. Slovenský reprezentant Martin Škrtel nebol ani na lavičke náhradníkov.

Arsenal prehajdákal šance proti Crystal Palace

Do bránky Arsenalu sa vrátil v zápase proti Crystal Palace 33-ročný gólman Petr Čech, ktorý sa naposledy predstavil v akcii 2. marca proti Swansea. Arsenal mal v prvom polčase veľkú prevahu a útočilo sa prakticky len na jednu bránku. Aj napriek tomu však potreboval ku gólu chybu súpera, ktorú spravil v nadstavenom čase prvého polčasu Mile Jedinak. Lopta sa od Dannyho Welbecka dostala k Alexisovi Sánchezovi, ktorý otvoril skóre zápasu. Napriek tomu však domáci nedokázali získať tri body, keďže v 81. min vyrovnal na konečných 1:1 Yannick Bolasie. Kanonieri sa nachádzajú so 60 bodmi na štvrtom mieste, rovnaký počet bodov má aj Manchester City, ktorý má však lepšie skóre.

Bournemouth – FC Liverpool 1:2 (0:2)

Góly: 90.+ J. King – 41. Firmino, 45.+ Sturridge

Leicester City – West Ham United 2:2 (1:0)

Góly: 18. Vardy, 90.+ Ulloa (z pok. kopu) – 84. A. Carroll (z pok. kopu), 86. Cresswell, ČK: 57. Vardy (Leicester) po 2. ŽK

Arsenal Londýn – Crystal Palace 1:1 (1:0)

Góly: 45.+ A. Sánchez – 81. Bolasie