Francúzsky súd nevyhovel odvolaniu Googlu voči pokute, spoločnosť bude musieť zaplatiť 50 miliónov eur

Google
Spoločnosť Google hrozí, že sa z austrálskeho trhu úplne stiahne. Foto: ilustračné, SITA/AP

Francúzsky najvyšší administratívny súd nevyhovel odvolaniu sa technologickej spoločnosti Google voči pokute 50 miliónov eur, ktorú vlani dostal za nedostatočne „jasný a transparentný“ prístup k používateľom systému Android v súvislosti s ochranou ich údajov.

Štátna rada v piatok rozhodla, že Národná komisia pre ochranu údajov mala právo na sankcionovanie firmy a „vzhľadom na osobitnú závažnosť“ a dĺžku trvania zlyhaní Googlu, nie je pokuta neprimeraná. Spoločnosť na rozhodnutie reagovala s tým, že sa zameria na vykonanie zmien.

Google zhromažďoval údaje pre reklamy

Národná komisia pre ochranu údajov udelila firme pokutu v januári 2019 na základe európskeho nariadenia o ochrane osobných údajov (GDPR). Podľa nej používatelia neboli „dostatočne informovaní“ o tom, s čím súhlasili, keď spoločnosť zhromažďovala údaje pre cielené reklamy.

Komisia tiež obvinila Google z toho, že prinútil používateľov podniknúť príliš veľa krokov, aby mohli zistiť, ako a prečo sa ich údaje používajú, a že je tiež „príliš všeobecný a vágny“ v popisoch o dôvode spracovania údajov.

Google musí urobiť zmeny

Štátna rada súhlasila s komisiou a obvinila Google z „obzvlášť rušivých“ metód zberu údajov.

Firma „neposkytla dostatočne jasné a transparentné informácie používateľom operačného systému Android a neumožnila im dať slobodný a informovaný súhlas so spracovaním ich osobných údajov na účely prispôsobenia reklám,“ vyhlásil súd.

Google v piatok uviedol, že investoval do „špičkových nástrojov“, aby mohol pomôcť používateľom pochopiť a kontrolovať využitie ich dát.

„Na základe tohto rozhodnutia teraz preskúmame, aké zmeny musíme urobiť,“ uviedla spoločnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Google+