Francúzsko zaznamenalo po otvorení škôl znepokojivý vývoj, niektoré znova zatvorili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Skola, francuzsko
Foto: archívne, SITA/AP

Len týždeň po tom, čo tretina francúzskych školákov opäť zasadla do školských lavíc, zaznamenali úrady znepokojivý vývoj – približne 70 nových prípadov koronavírusu súvisiacich so školami. Niektoré školy otvorili minulý týždeň a ďalších 150-tisíc študentov sa malo vrátiť na vyučovanie v pondelok v rámci vládneho uvoľňovania opatrení.

Krok spočiatku predstavoval veľkú úľavu: koniec domáceho vzdelávania detí pre tisíce vyčerpaných rodičov, z ktorých mnohí navyše z domu aj pracovali.

Viac o téme: Koronavírus

Francúzsky minister školstva Jean-Michel Blanquer však začal v pondelok biť na poplach. Pre francúzsku rozhlasovú stanicu RTL povedal, že návrat do škôl vystavil niektoré deti novému riziku kontaminácie. Podľa jeho slov zasiahnuté školy okamžite znovu zatvorili.

Francúzske médiá informovali o siedmich zatvorených školách na severe Francúzska. Blanquer nešpecifikoval, či sa nakazili študenti alebo učitelia. Vzhľadom na inkubačnú dobu, ktorá je v prípade nového vírusu niekoľko dní, je podľa ministra „pravdepodobné“, že sa chorí mohli nakaziť ešte pred otvorením škôl.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jean Michel Blanquer