Foto: Záchranári v Tatrách ratovali turistov z Bangladéša a Pakistanu, ktorí nemali adekvátny výstroj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Horská záchranná služba
Turisti z Bangladéša a Pakistanu bez výstroja nedokázali pokračovať v túre, na pomoc im museli ísť záchranári. Foto: www.facebook.com.

POPRAD 5. januára (WebNoviny.sk) – Pomoc horských záchranárov vo štvrtok vo večerných hodinách potrebovala dvojica zahraničných turistov. Nachádzali sa na Tatranskej magistrále neďaleko Skalnatého plesa.

Ako informovala Horská záchranná služba, turisti z Bangladéša a Pakistanu boli vyčerpaní a nemali výstroj adekvátny terajším podmienkam, preto sa nedokázali dostať k Skalnatému plesu.

Podkladový sneh je tvrdý až zľadovatený

O pomoc požiadali prostredníctvom linky tiesňových volaní 112. Záchranári HZS z Vysokých Tatier sa pod Skalnaté pleso dostali pomocou snežného pásového vozidla a pokračovali po magistrále smerom k Zamkovského chate. Turistov našli, zateplili ich a odprevadili do Starého Smokovca.

HZS žiada návštevníkov o zvýšenú opatrnosť pri túrach. „Podkladový sneh je tvrdý až zľadovatený. Lokálne môžu byť tieto miesta prekryté nafúkanou vrstvou snehu a hrozí nečakané pošmyknutie. Neodporúčame pochyb nad chaty,“ informujú záchranári. Zároveň pripomínajú, že stmieva sa už po 16:00.

Pozor na zlé plánovanie túry

Riaditeľ HZS Jozef Janiga ešte koncom decembra minulého roka uviedol, že jednou z príčin úrazov i smrteľných nešťastí v horách býva okrem zľadovatelého terénu aj práve nevhodný výstroj. „Niektorí zo zranených alebo nebohých mali na nohách obuv používanú skôr pri letnej turistike. Ďalší napríklad mali stúpacie železá, nie však na nohách, ale zavesené na ruksaku,“ konkretizoval.

Potvrdil to aj horský záchranár Marián Červienka, podľa ktorého robia návštevníci Tatier najväčšiu chybu v prvom rade v tom, že si nenosia adekvátny výstroj.

„Ak ho aj majú, tak sa ho učia používať alebo ho nevedia dobre používať, prípadne ho vedia používať v ľahších podmienkach,“ uviedol. Ďalším faktorom pri úrazoch a nešťastiach môže byť aj zlé plánovanie túry. HZS odporúča verejnosti, aby sledovala informácie na jej internetovej stránke či sociálnej sieti, prípadne využívala jej mobilnú aplikáciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba