Foto: Slafkovský a Baláž víťazmi hlavných kategórií v ankete Kanoista roka 2018

Kanoista roka, Alexander Slafkovský, Samuel Baláž
Zľava: Víťaz ocenenia Kanoista roka 2018 v sekcii divokých vôd v kategórii športovec roka Alexander Slafkovský a víťaz ocenenia Kanoista roka 2018 v sekcii hladkých vôd v kategórii športovec roka Samuel Baláž počas slávnostného vyhlásenie výsledkov ankety Kanoista roka 2018. Bratislava, 5. december 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Alexander Slafkovský a Samuel Baláž sa stali víťazmi hlavných kategórií v ankete Kanoista roka 2018.

Ocenili ich v stredu počas slávnostného galavečera v Bratislave. Hodnotiaca slávnosť sa druhýkrát konala spoločne pre vodných slalomárov a rýchlostných kanoistov, keďže od januára 2017 fungujú Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode a Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky pod spoločnou vlajkou ako Slovenská kanoistika.

Kanoista Slafkovský sa v roku 2018 stal celkovým víťazom hodnotenia Svetového pohára vo vodnom slalome, na MS v Riu de Janeiro bol piaty medzi singlkanoistami, na svoje konto si pripísal 4. miesto na ME Prahe a štyrikrát skončil druhý v jednotlivých kolách SP.

Baláž hodnotí sezónu pozitívne

Spolu s Michalom Martikánom a Matejom Beňušom sa navyše stal majstrom sveta v súťaži hliadok 3x C1M. Rovnako ako pred rokom Slafkovský triumfoval aj v kategórii kanoista roka.

„Je to výsledok práce celého realizačného tímu s veľkou podporou zväzu, bez toho by to nešlo. Verím, že v blízkej budúcnosti sa dočkáme rekonštrukcie kanálov pre vodný slalom na Slovensku,“ povedal Slafkovský.

Baláž bol členom úspešných posádok medzi pretekármi do 23 rokov aj seniormi. V „23-ke“ bral zlato z MS v K4 na 500 m a v K2 na 1000 m, na ME bol členom víťaznej posádky v K4 na 500 m.

Medzi seniormi bol členom strieborných štvorkajakov na kilometrovej trati na MS aj ME. „Sezónu hodnotím veľmi pozitívne, dosiahli sme v nej super výsledky. Som veľmi vďačný za túto cenu, vôbec som to nečakal. Sám by som nič nedokázal, podiel na tom nesú aj ďalší chalani,“ povedal Baláž.

V minulosti vyšší počet medailí

Reprezentanti SR vo vodnom slalome v roku 2018 získali jedno zlato na MS a jedno striebro na ME, v oboch prípadoch išlo o hliadku kanoistov (Slafkovský, Beňuš a Martikán).

Na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v Taliansku si Slovensko vybojovalo tri medaily (1 – 1 – 1) a na ME týchto kategórii v bratislavskom Čunove to bolo sedem cenných kovov (1 – 5 – 1).

V rýchlostnej kanoistike si z MS aj ME odviezli Slováci jedno striebro. Na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v bulharskom Plovdive to bolo päť medailí pre Slovensko (1 – 2 – 2) a na ME v Taliansku tiež päť cenných kovov (3 – 2 – 0).

„V minulosti sme síce boli zvyknutí na vyšší počet medailí, v roku 2018 sme aj tak dosiahli dobré výsledky. Verím, že s blížiacimi OH 2020 v Tokiu sa bude forma našich športovcov bude ešte zlepšovať,“ poznamenal prezident Slovenskej kanoistiky Ivan Cibák.

Výsledky – anketa Kanoista roka 2018

  • prehľad ocenených v jednotlivých kategóriách:

Hlavná kategória

Športovec roka

vodný slalom: Alexander Slafkovský – celkový víťaz Svetového pohára, 5. miesto na MS, 4. miesto na ME, 4x 2. miesto v jednotlivých kolách SP

rýchlostná kanoistika: Samuel Baláž – 1. miesto na MS „23“ v K4 na 500 m a K2 na 1000 m, 1. miesto na ME „23“ v K4 na 500 m, 2. miesto na MS v K4 1000 m, 2. miesto na ME v K4 1000 mVýkon roka

vodný slalom: hliadka 3x C1M v zložení Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš za zlato na MS v Riu de Janeiro, čo bol ôsmy triumf na svetových šampionátoch v se?rii, celkovo desiaty

rýchlostná kanoistika: štvorkajak Samuel Baláž, Milan Fraňa, Csaba Zalka, Adam Botek – zlato na MS „23“ v K4 na 500 m

Kanoistka roka

vodný slalom: Monika Škáchová a Soňa Stanovská
rýchlostná kanoistika: Lucia Valová

Kanoista roka

vodný slalom: Alexander Slafkovský
rýchlostná kanoistika: Matej Rusnák

Kajakárka roka

vodný slalom: Elena Kaliská
rýchlostná kanoistika: Ivana Mládková

Kajakár roka

vodný slalom: Jakub Grigar
rýchlostná kanoistika: Peter Gelle

Sieň slávy

vodný slalom: Anton Zerer (in memoriam)
rýchlostná kanoistika: Tibor Polakovič (in memoriam)

Tréner roka

vodný slalom: Stanislav Gejdoš (kouč Alexandra Slafkovského)
rýchlostná kanoistika: Radovan Šimočko (kouč Petra Gelleho a Ľubomíra Beňa, Miroslava Zaťka, Milana Fraňu)

Talent roka

vodný slalom: Emanuela Luknárová
rýchlostná kanoistika: Matúš Jedinák

Cena za prínos

vodný slalom: Ladislav Čepčiansky
rýchlostná kanoistika: Ján Kvašňovský

Mládežnícky tréner roka

vodný slalom: Miroslav Stanovský (kouč a otec Soni Stanovskej)
rýchlostná kanoistika: Ľubomír Hagara st (zverenci: Matúš Jedinák, Martin Hvojník, Martin Nemček, Jessica Zatlkajová, Lucia Oršulová)

Rozhodca roka

vodný slalom: Lucia Záhorská
rýchlostná kanoistika: Martin Bielik

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam BotekAlexander SlafkovskýElena KaliskáIvana MládkováJakub GrigarĽubomír HagaraMatej BeňušMatej RusnákMichal MartikánMilan FraňaMonika ŠkáchováPeter GelleSamuel BalážSoňa Stanovská