Aktualizované: Ficova vláda o obrnených vozidlách nerozhodla, bod z rokovania vypustili

Armáda, obrnené vozidlo
Foto: ilustračné, SITA/Robert Tappert
  • aktualizované: 8. novembra, 16:58

BRATISLAVA 8. novembra (WebNoviny.sk) – Vzhľadom na to, že ide o historicky najväčší modernizačný projekt Ozbrojených síl SR, Bezpečnostná rada SR a vláda sa rozhodli pre širšiu diskusiu. Uvádza sa to v stanovisku rezortu obrany k dnešnému odloženiu prerokovania dodávok nových bojových vozidiel pre ozbrojené sily na pôde vlády.

„Materiál bude opätovne prerokovaný na najbližšom rokovaní na budúci týždeň. Rezort obrany následne predstaví verejnosti na tlačovej konferencii všetky relevantné informácie, ktoré je v súlade s dodržaním ustanovení zákona o ochrane utajovaných skutočností možné zverejniť,“ uviedol rezort.

Bezpečnostná rada SR rokovanie prerušila

Vláda v stredu nakoniec nerokovala o návrhu na realizáciu dodávok bojových obrnených vozidiel 8×8 a bojových a viacúčelových vozidiel 4×4. Bod bol z rokovania vlády vypustený, o materiáli totiž prerušila ešte predtým rokovanie Bezpečnostná rada SR. Rezort obrany materiál predkladal v utajenom režime, bližšie podrobnosti preto nie sú známe.

Nové vozidlá by mali nahradiť najmä vozidlá BVP-1 a OT 64, ide o techniku, ktorá má v priemere niekoľko desiatok rokov a stále stúpajú náklady na jej udržanie. So zámerom nákupu novej techniky pre pozemné sily vláda súhlasila už v máji. Spolu by sa malo do roku 2029 kúpiť 485 vozidiel a celkové náklady rezort obrany odhaduje na približne 1,2 mld. eur. V polovici októbra Denník N informoval, že ministerstvo obrany chce nakúpiť fínske transportéry Patria. Do obchodu by mohli byť zapojené aj strojárne v Krupine, ktoré donedávna ovládala Slavia Capital.

Debata na úrovni koalície

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská po rokovaní vlády vysvetlila, že na Bezpečnostnej rade SR začali debatu, ale treba o veci ešte rokovať na úrovni koalície. K materiálu sa vrátia na budúci týždeň. Zdôraznila, že ide o obsiahly materiál a významnú vec. Navrhla preto, aby bola z neho nejaká časť verejná.

Tento materiál podľa nej rieši formu, ktorá bude zvolená na obstaranie nových vozidiel. Treba urobiť rozhodnutie, dodala. Aj minister vnútra Robert Kaliňák uviedol, že nejaká časť materiálu bude zverejnená. Povedal, že ak je tu v súvislosti s touto témou nejaký tlak, tak je to tlak na efektivitu a zapojenie slovenského obranného priemyslu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie Bezpečnostná rada SRMO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republikyVláda SR