BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) – Predseda vlády Robert Fico podľa expremiéra Vladimíra Mečiara nehovoril celú pravdu, keď povedal, že on hlasoval v Slovenskej národnej rade za zvrchovanosť a slovenskú ústavu.
Mečiar označil otázky o únose za idiotské, na kúpu vily Elektra si vraj požičal
Ako povedal Mečiar v stredu na konferencii Právny štát alebo právo na pravdu, Fico zabudol povedať, že jeho strana bola zásadne proti vzniku SR ako samostatného štátu.
„Peter Weiss (vtedajší predseda Strany demokratickej ľavice – poznámka SITA) sa mi vyhrážal trestnými následkami,“ vyhlásil Mečiar s tým, že vtedajšia Ficova strana (Strana demokratickej ľavice) bola za zachovanie Československa.
Legenda o rozdelení republiky
Podľa Mečiara prezidentov poradca Martin Bútora bol po roku 1989 splnomocnencom československého prezidenta Václava Havla pre udržanie Československa. Bývalý podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Vladimír Palko bol zas podľa neho vo Federálnej bezpečnostnej a informačnej službe za boj so slovenským nacionalizmom.
Trojnásobný slovenský predseda vlády Mečiar, ktorý neúspešne kandidoval za prezidenta SR, tvrdí, že sa vymyslela legenda o rozdelení republiky pod stromom.
„Nemohli sme konať proti vôli národa. Neboli žiadne protesty,“ uviedol. Podľa neho sa však nemohlo postupovať pri rozdelení federácie podľa zákona o referende, pretože v ňom bolo stanovené, že štát, ktorý odíde z federácie, sa zrieka majetku v prospech republiky, ktorá zostáva. „Česká strana povedala, že môžeme ísť,“ konštatoval.
Rozbitie Československa v roku 1939
Slovensko nemalo v roku 1993 pripravené na samostatnosť nič. „Museli sme preberať z Prahy a budovať vlastné inštitúcie. Boli sme prví, ktorí si mohli povedať, že naša ekonomika sa vyrovnala rastom roku 1989. Budovali sme armádu. Po štyroch mesiacoch bola bojaschopná,“ vymenoval úspechy.
Mečiar sa vrátil aj k rozbitiu republiky v roku 1939. „Nie som ochotný akceptovať, že za rozpad prvej republiky boli vinní Slováci. Na vine boli Nemci, Briti a Francúzi, ktorí podpisovali dohody. Slováci zachraňovali, čo sa dá,“ vyhlásil.
Dostál žiada prokuratúru, aby preverila rozhodnutie polície, že Mečiara nebudú stíhať
Konferenciu zorganizovalo viacero organizácií. Boli medzi nimi uvedené Rastic, SES NEZES, Panslovanská únia, Slovakia plus, Korene, Kongres slovenskej inteligencie, Slovenské hnutie obrody, Vospolnosť, Konzervatívne Slovensko, Spoločnosť A. Hlinku, Ústav dejín kresťanstva, Magnificat, Aliancia za nedeľu.
Prišlo na ňu približne 200 ľudí. Boli medzi nimi dvaja poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko Natália Grausová a Stanislav Drobný. Konferenciu moderovala exposlankyňa za HZDS Eva Zelenayová.
V publiku sedeli viacerí bývalí politici – Ján Cuper, ktorý právne zastupoval exšéfa SIS Ivana Lexu, či Viliam Oberhauser. Na konferencii by mal ešte vystúpiť sudca Ústavného súdu SR Milan Ľalík.