BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – Slovensko musí byť podľa premiéra Roberta Fica súčasťou každého záchranného balíka, ktorý Európska únia prináša. „Tu nejde o Grécko. Ide o Slovensko, ide o hospodársky rast, ide o mzdy, ide o dôchodky, ide o finančnú stabilitu. Prosím, uvedomme si to. Ja ešte raz principiálne odmietam, aby sa Slovensko v tejto otázke izolovalo, aj keď chápem, že to nie je téma príjemná pre slovenskú verejnosť,“ povedal dnes Fico na sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Bratislave. Delegáti jeho slová ocenili potleskom. Podľa premiéra na Slovensko v tomto funkčnom období príde 11 miliárd eur a spoločný európsky postup v hospodárskej kríze pomohol SR prekonať najhoršie obdobie.
„Takže keď Európska únia dáva peniaze, keď pomáha, máme všetci natŕčať ruky, stáť prví v rade. Ale keď má byť Slovensko súčasťou solidarity a má preukázať záujem chrániť euro, eurozónu a európsku integráciu, máme byť nejakí zápecníci a pozerať sa, nech to vybaví niekto iný za nás. Toto ja odmietam, ja som za solidaritu,“ konštatoval.
Predseda vlády zároveň verejne prisľúbil, že deficit verejných financií v roku 2010 bude nižší, ako bol v roku 2009. Slovensko minulý rok dosiahlo nominálne rekordný deficit štátneho rozpočtu. „Rok 2010 musí byť rokom konsolidácie verejných financií, ale tu potrebujeme aj vašu spoluprácu,“ poznamenal premiér. Podľa schváleného rozpočtu by Slovensko v roku 2010 malo hospodáriť s deficitom 5,5 percenta, odhady ekonómov hovoria o vyšších číslach.
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda odmietol pomoc Slovenska pre Grécko. „Kam dôjde Európa, keď sa chudobní budú skladať na bohatých. Kam dospeje Európa, keď sa budeme skladať na takéto hazardy bankárov a úradníkov,“ opýtal sa. Zdôraznil, že Slovensku koncom 90-tych rokov po konverzii zbrojárskeho priemyslu a prepade hospodárstva, počas nezamestnanosti dosahujúcej 20 percent nepomohol nikto. Krajina šla ekonomicky hore neľahkou cestou tvrdých reforiem a uťahovania opaskov. Dzurinda preto nepovažuje za solidárne, ak sa štáty, ktoré pretrpeli nepopulárne a ťažké reformy, teraz majú skladať na nezodpovedné a bohatšie krajiny a banky. „My by sme mali byť príkladom, východiskom pre ďalšie kroky Grécka,“ pripomenul s tým, že iná cesta ako pokračovanie Slovenska a celej Európy v reformách neexistuje.
Dzurinda upozornil, že Slovensko zatiaľ vyčerpalo iba 6,2 percenta z celkového objemu eurofondov. „Bez korupcie sa pri čerpaní eurofondov nepohneme. Všade počúvam, že biele goliere žiadajú nekresťanské provízie. Slovensko sa musí zbaviť rakoviny korupcie. Som presvedčený, že akákoľvek vláda, ktorá vzíde z volieb, musí vyhlásiť vojnu korupcii. Upadá nám morálka,“ uzavrel.
SITA