Fico sfáral do bane, pokúsi sa získať akcie v elektrárňach

Premiér Robert Fico sfáral do bane
Premiér SR Robert Fico sfáral do podzemia Hornonitrianskych baní Prievidza v ťažobnom úseku Bane Nováky pri príležitosti regionálnych osláv Dňa baníkov. Nováky, 5. september 2014. Foto: Foto: SITA/Martin Havran

NOVÁKY 5. septembra (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico v piatok po vyfáraní z nováckych baní vyhlásil, že štát sa možno pokúsi získať akcie talianskej spoločnosti Enel v Slovenských elektrárňach (SE). Podľa neho by to mohlo ešte zintenzívniť spoluprácu medzi Hornonitrianskymi baňami a Elektrárňou Nováky.

Obrazom: Premiér Robert Fico sfáral do bane

„V procese, keď bude talianska spoločnosť Enel odpredávať svoje akcie v Slovenských elektrárňach, by sme mohli zabojovať o to, aby došlo k väčšiemu prepojeniu baní a tejto elektrárne, čo by dalo obrovskú perspektívu jednej aj druhej strane. Bola by tu jednoducho symbióza toho, kto produkuje elektrinu a toho, kto dodáva uhlie. Sú všelijaké varianty a my ich skúmame veľmi intenzívne. Ak by sa do budúcnosti ukázalo, že to má význam, že je pre štát výhodné pokúsiť sa získať akcie talianskeho Enelu, tak sa o to určite pokúsime,“ povedal Fico.

Nástupca Enelu bude seriózny

Hornonitriansky región premiér upokojil, že zmena majiteľa 66 percent v Slovenských elektrárňach neohrozí ani modernizáciu nováckej elektrárne, ani zamestnanosť v Hornonitrianskych baniach.

„To nemá nič spoločné, pretože namiesto talianskej spoločnosti Enel nastúpi niekto iný. Nech to bude ktokoľvek, bude to seriózny partner, ktorý si musí plniť svoje povinnosti vo vzťahu k Novákom. Ľudia nemajú žiadny dôvod sa obávať,“ povedal Fico, ktorý sfáral do nováckej bane pri príležitosti regionálnych osláv Dňa baníkov.

Jediná alternatíva regiónu je baníctvo

Podľa predsedu vlády Horná Nitra nemá inú alternatívu ako baníctvo. „Veľmi nám záleží na ďalšom rozvoji baníctva tu na Hornej Nitre. Baníctvo má v tomto regióne perspektívu a netreba sa obávať rôznych názorov, že s baňou treba niečo urobiť alebo treba prestať ťažiť hnedé uhlie. Finančne podporujeme ťažbu hnedého uhlia a v tomto duchu budeme pokračovať aj ďalej, pretože Horná Nitra nemá alternatívu, má len alternatívu baníctva,“ povedal Fico.

Premiérov pozitívny prístup k hornonitrianskym baniam a spaľovaniu uhlia na výrobu elektriny však už tradične nezdieľajú ochranári z hnutia Greenpeace. V reakcii na Ficove slová totiž v piatok uviedli, že je smutné, ak predseda vlády nedáva tomuto regiónu žiadnu alternatívu namiesto toho, aby ako šéf exekutívy nejakú našiel.

„Nepriamo totiž tvrdí, že tento región sa dostane do kritickej situácie najneskôr okolo roku 2030, keď už nebude na hornej Nitre čo ťažiť,“ tvrdí Pavol Široký z Greenpeace Slovensko. Zároveň kritizuje skutočnosť, že kým vláde vadí podpora obnoviteľných zdrojov, pri investovaní do uhoľnej energie problémy nemá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne