Fico Radičovej ukázal kód, podľa ktorého hlasovala koalícia

Robert Fico
Robert Fico počas tajnej voľby generálneho prokurátora Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) – Predseda Smeru-SD Robert Fico dnes predstavil podľa neho Radičovej kód, podľa ktorého volili koaliční poslanci v utorok v tajnej voľbe generálneho prokurátora. „Všetky koaličné kluby a jedna frakcia označili lístky tak, aby bolo možné skontrolovať, ktorý klub, ako hlasoval,“ povedal Fico dnes na tlačovej besede.

Osemnásť poslancov škrtlo podľa Fica lístok diagonálne, čo zodpovedá počtu poslancov SaS. Obyčajní ľudia označili na hlasovacích lístkoch možnosť zdržal sa a aj proti.

Členovia strany Most-Híd škrtli podľa Fica lístok horizontálne. Poslanci KDH hlasovali proti kandidátovi Dobroslavovi Trnkovi a poslanci SDKÚ-DS sa zdržali hlasovania. Podľa Fica tak ako SDKÚ-DS označil hlasovací lístok jeden poslanec navyše. Rovnako ako poslanci KDH upravil lístok aj jeden koaličný poslanec navyše. Naopak jeden poslanec za Most-Híd a SaS neupravil lístok tak ako celý jeho klub.

Tento mechanizmus bol možný, len keď sa na voľbe nezúčastnil Jozef Čentéš. Ak by bol na hlasovacom lístku, koaliční poslanci by nemohli podľa Fica zrealizovať Radičovej kód. Vládna koalícia použila kontrolný mechanizmus, ktorý poslancom zabránil hlasovať slobodne. Smer-SD odporúča Trnkovi, aby podal podnet na ústavný súd.

Podľa Fica by mal požiadať Trnka ústavný súd o vydanie predbežného opatrenia, ktorým by zakázal verejnú voľbu, kým neprebehne riadna tajná voľba. Fico, ak by bol prezidentom, by nevymenoval za generálneho prokurátora takého kandidáta, ktorý by bol zvolený vo verejnej voľbe, kým by neprebehla normálna tajná voľba.

Skrutátor zo Smeru-SD pripravený vypovedať

Fico zvoláva mimoriadne zasadnutie vedenia strany a poslaneckého klubu, ktoré má stanoviť ako sa má strana správať v tomto období. „Budeme sa radiť ako sa postaviť nedemokratickému tlaku koalície,“ dodal. Skrutátor zo Smeru-SD Vladimír Matejička uviedol, že v utorok nepodpísal po voľbe zápisnicu a je pripravený vypovedať aj ako svedok.

Podľa expredsedu NR SR Pavla Pašku treba sa pozastaviť nad tým, že Richard Sulík dozeral na skartáciu hlasovacích lístkov z tajnej voľby. Sám to tak v predchádzajúcom období nerobil a je presvedčený, že na skartáciu v minulosti nedohliadal ani Pavol Hrušovský. Skartáciu lístkov dnes oznámil sám Sulík. Ten povedal tiež, že na ňu osobne dohliadol.

Parlament volil generálneho prokurátora v utorok. Jediného kandidáta Dobroslava Trnku poslanci nezvolili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef ČentéšPavol HrušovskýRichard SulíkRobert Fico