Federer postúpil do semifinále, Del Potro zdolal Tipsareviča

Del potro
Juan Martin Del Potro počas ATP World Tour Finals v Londýne Foto: SITA/AP

LONDÝN 8. novembra (WEBNOVINY) – Argentínsky tenista Juan Martín Del Potro nasadený ako šiesty zvíťazil v záverečnom druhom zápase štvrtkového programu dvojhry na koncoročnom výberovom šampionáte Barclays ATP World Tour Finals v Londýne v základnej B-skupine nad Srbom Jankom Tipsarevičom, osmičkou turnaja, za 77 minút hladko 6:0, 6:4.

Tipsarevič už nemôže postúpiť do semifinále.

Dvadsaťštyriročný zverenec Franca Davína Del Potro (7.) využil druhý brejkbal v otváracom geme, únik potvrdil cez jednu hrozbu straty podania. Pridal brejkovú „poistku“ na 3:0, v tomto prípade to vystupňoval bez straty fiftínu – 4:0.

Na príjme v piatej hre odskočil Juhoameričan na 40:0, napokon však premenil až šiestu šancu posunúť skóre na 5:0. Po zavŕšení „kanára“ mal favorit šancu získať aj siedmy gem za sebou, ale 28-ročný 9. muž renkingu Tipsarevič sa napokon dostal ako – tak do stretnutia. Viedol 1:0 aj 2:1, čoskoro však mal manko 2:4.

V siedmej hre si odvrátením brejkbalu zachoval aspoň relatívnu nádej, nedokázal však zabrať v zostávajúcich dvoch hrách na príjme. Napriek debaklu sa stále môže prebojovať do vyraďovacej fázy.

Aspoň sa mi podarilo pobudnúť na kurte viac ako hodinu,“ so zjavným zmyslom pre sebairóniu uvidol Tipsarevič prostredníctvom Twitteru.

Roger Federer

Švajčiarsky tenista Roger Federer nasadený ako druhý zvíťazil nad Španielom Davidom Ferrerom, štvorkou turnaja, za 109 minút 6:4, 7:6 (5).

Federer zvýšil v bilancii zo vzájomných duelov už na 14:0 a v predstihu si zabezpečil postup do nedeľňajšieho semifinále. Niekdajší líder svetového rebríčka je šesťnásobným a úradujúcim šampiónom z tohto podujatia.

Tridsaťjedenročný bazilejský rodák Federer zužitkoval 2 zo 4 brejkbalov, o rok mladší finalista ročníka 2007 Ferrer využil iba 1 z 10 takýchto šancí. Švajčiar premenil tretí mečbal, premiérový pri svojom podaní. Mal pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 28:39, zdolaný 16:24.

Bol to dlhý zápas a som extrémne šťastný, že sa mi podarilo zvíťaziť. Zahral som skvele. Samozrejme, že pociťujem úľavu a zároveň nadšenie z postupu. Davidovi sa v ostatnom čase úžasne darilo, poberá rešpekt u súperov. Užívam si súboje proti nemu, ale nie je za tým moja priaznivá bilancia. Je to totiž skvelý protivník a aj chlapík,“ povedal Federer.

4. Tipsarevič 1 0 1 0:2 4:12 0

Legenda: poradie, pár, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

Doterajšie výsledky: David Ferrer (Šp.-4) – Juan Martín Del Potro (Arg.-6) 6:3, 3:6, 6:4 za 137 minút, Roger Federer (Švaj.-2) – Janko Tipsarevič (Srb.-8) 6:3, 6:1 za 70 minút

Tabuľka A-skupiny:

1. Djokovič 2 2 0 4:1 30:23 4

2. Berdych 2 1 1 3:3 29:27 2

3. Murray 2 1 1 3:3 29:30 2

4. Tsonga 2 0 2 1:4 21:29 0

Doterajšie výsledky: Novak Djokovič (Srb.-1) – Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-7) 7:6 (4), 6:3 za 100 minút, Andy Murray (V. Brit.-3) – Tomáš Berdych (ČR-5) 3:6, 6:3, 6:4 za 137 minút, Tomáš Berdych (ČR-5) – Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-7) 7:5, 3:6, 6:1 za 113 minút, Novak Djokovič (Srb.-1) – Andy Murray (V. Brit.-3) 4:6, 6:3, 7:5 za 155 minút