Fasel považuje vylúčenie Rusov a Bielorusov z MS za čistú hystériu, obdivuje Putina a priznal aj stretnutia s Lukašenkom

René Fasel
Zdroj: SITA/AP Mark Humphrey.

Bývalý prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel zo Švajčiarska odsudzuje rozhodnutie súčasného vedenia svetového hokeja o zákaze štartu ruských a bieloruských reprezentácií na májovom hokejovom šampionáte vo Fínsku.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Šport na ruskú inváziu na Ukrajinu reagoval ostro. Viaceré medzinárodné športové federácie pozastavili členstvo obom atakujúcim krajinám, resp. ich športovcom.

“Nerozumiem tomu. Myslím si, že o tom bude musieť rozhodnúť kongres. Majstrovstvá sveta sa konajú v máji a dovtedy sa situácia zmení. Niečo také sa v histórii ešte nestalo. Aj v najhorších časoch studenej vojny a iných vážnych konfliktoch sa hrali zápasy medzi USA, Kanadou a Ruskom. To, čo sa deje teraz, je čistá hystéria,“ uviedol Fasel v rozhovore pre švajčiarsky denník Blick.

Vojna nie je riešením

René Fasel sa netají svojou náklonnosťou k Rusku a jeho prezidentovi Vladimírovi Putinovi. “Putin za krátky čas dosiahol veľa. Úspešne spravuje krajinu o rozlohe jedenásť časových pásiem a s približne sto jazykmi. Za to ho obdivujem,“ nechal sa počuť v rozhovore pre Sonntags Blick v septembri minulého roku.

Po invázii na Ukrajinu svoj názor nezmenil: “Osem rokov sa o Donbas nikto nestaral. Bolo tam 14 000 mŕtvych. Nikto nič neurobil. Sme v 21. storočí a stále sme nepochopili, že vojna nie je riešením. Západ je za to čiastočne zodpovedný. Vojna nemôže zmeniť moju lásku k Rusku. Milujem týchto ľudí. To, čo sa deje, nemá nič spoločné so športom. Dúfam, že sa čoskoro nájde riešenie, aby sa táto vojna zastavila.“

Stretáva sa s Lukašenkom

Sedemdesiatdvaročný René Fasel pôsobil ako prezident IIHF dlhých 27 rokov, vo funkcii skončil v septembri 2021.

Bývalý hokejový rozhodca pôvodným povolaním stomatológ neskrýval podporu Ruskému olympijskému výboru na nedávno skončených ZOH v Pekingu proti nakoniec zlatým Fínom. Takisto sa stretáva aj s bieloruským diktátorom Alexandrom Lukašenkom, ktorý útok na Ukrajinu podporuje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander LukašenkoRené FaselVladimir Putin
Firmy a inštitúcie IIHF Medzinárodná hokejová federácia