Exprezident Kosova Hashim Thaci sa prvýkrát postaví pred špeciálny súd v Holandsku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hashim Thaci
Bývalý prezident Kosova Hashim Thaci. Foto: archívne, SITA/AP

Kosovský exprezident Hashim Thaci, ktorý z funkcie odstúpil, aby čelil obžalobám, vrátane obvineniam z vraždy, mučenia a perzekúcie, sa v pondelok prvýkrát postaví pred sudcu špeciálneho súdu v Holandsku. Informoval o tom v piatok tento súd.

Thaci (52) bol partizánskym veliteľom počas kosovskej vojny za nezávislosť od Srbska koncom 90. rokov 20. storočia.

Desať obvinení

Špeciálny žalobca voči Thacimu a ďalším bývalým kosovským partizánskym veliteľom vzniesol desať obvinení zo zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov. Thaci trvá na tom, že je nevinný.

Na pondelkovom predbežnom pojednávaní sudca preverí, či sa dodržiavajú práva Thaciho a či rozumie obžalobám.

Thaci z funkcie prezidenta odstúpil vo štvrtok. Uviedol pritom, že sa chce brániť proti pokusom o prepísanie histórie. „Kosovo bolo obeťou. Srbsko bolo agresorom,“ vyhlásil.

Mnoho nezvestných

Väčšinu obetí kosovskej vojny v rokoch 1998-1999 tvorili etnickí Albánci a 1 641 ľudí je stále nezvestných. Boje ukončila až 78 dní trvajúca letecká kampaň NATO proti srbskej armáde.

V roku 2008 Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska, ktorú Belehrad stále neuznáva. Vzťahy medzi Kosovom a Srbskom zostávajú napäté napriek deviatim rokom vyjednávaní, ktorých sprostredkovateľom je Európska únia a podporujú ich USA.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Hashim Thaci