Existujú dobré dôvody pre aj proti dodaniu tankov na Ukrajinu, tvrdí Pistorius

Rusko, Ukrajina, vojna, útok, utečenci, tank
Ukrajinský tank v Doneckom regióne. Foto: archívne SITA/AP

Nemecko je „pripravené konať rýchlo“, ak spojenci dosiahnu konsenzus v otázke poslania tankov na Ukrajinu. Povedal to v piatok nemecký minister obrany Boris Pistorius.

Jednomyseľný názor

„Pokiaľ ide o dodávky tankov Leopard, nie je tu jednomyseľný názor,“ povedal Pistorius novinárom počas stretnutia predstaviteľov obrany na americkej leteckej základni Ramstein v Nemecku. Informuje o tom portál cnn.com.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Pistorius odmietol tvrdenia, že Nemecko „stojí v ceste“ „jednotnej koalícii“ krajín, ktoré sú za poslanie tankov Ukrajine.

Celková situácia

„Existujú dobré dôvody pre dodanie a tiež dobré dôvody proti dodaniu. A vzhľadom na celkovú situáciu vo vojne, ktorá pokračuje už takmer rok, všetky za a proti sa musia zvážiť veľmi starostlivo a toto hodnotenie explicitne zdieľajú mnohí spojenci,“ dodal minister.

Pistorius konštatoval, že dal pokyn na urobenie auditu nemeckých zásob tankov Leopard 2, aby krajina mohla konať rýchlo v prípade „pozitívneho rozhodnutia“. Šéf nemeckého rezortu obrany dodal, že o otázke schválenia exportu sa na piatkovom rokovaní na základni Ramstein nerokuje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris Pistorius