BRATISLAVA/BRUSEL 16. júna (WEBNOVINY) – Európsky parlament schválil v stredu dve uznesenia, v ktorých vyzýva na reformu hospodárskeho riadenia Európskej únie pre lepšiu pripravenosť na možné hospodárske krízy a žiada dôslednú implementáciu stratégie EÚ 2020. Europoslanci presadzujú aj zakomponovanie konkrétnejších cieľov do tejto stratégie, vrátane vyčlenenia 3 % hrubého domáceho produktu na výskum a vývoj, záväzných cieľov pri znižovaní emisií skleníkových plynov a 50-percentné zníženie chudoby v Európskej únii. Európsky parlament vyzval na stanovenie 100-percentného cieľa pre ukončené stredoškolské vzdelanie a udržanie úrovne predčasného ukončenia školskej dochádzky pod 10 %. Agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Ivana Janíková Stavrovská.
Nový model riadenia hospodárstva znamená podľa Európskeho parlamentu silnejšiu zodpovednosť Európskej komisie a využívanie prístupu „cukru a biča“, čiže hospodárskych stimulov za dobré výkony a sankcií pre „neposlušné“ členské krajiny. Poslanci sa tiež nazdávajú, že posilnenie riadenia hospodárstva musí ísť ruka v ruke s posilnením demokratickej legitímnosti a užším zapojením Európskeho parlamentu a národných parlamentov do celého procesu. Čo sa týka stratégie EÚ 2020, poslanci kritizujú členské štáty únie za ich malé ambície a vyzývajú komisiu, aby parlamentu predložila detailnejšie plány týkajúce sa implementácie iniciatív.
Európski poslanci poukazujú na prepojenie medzi spôsobom hospodárskeho riadenia a budúcim rastom a stabilitou, pričom argumentujú, že vymanenie sa z hospodárskej krízy si bude vyžadovať uplatňovanie hospodárskej koordinácie založenej na celoeurópskej, nie na medzivládnej spolupráci. Navrhuje sa tiež zriadenie Európskeho menového fondu. Uznesenie o hospodárskom riadení okrem toho zdôrazňuje, že stabilita eurozóny bude závisieť od riadenia hospodárstva, pričom menový pilier je bez sociálno-ekonomického piliera odsúdený na neúspech.
V súvislosti so stratégiou EÚ 2020 europoslanci upozornili na potrebu prijatia záväznejších pravidiel, ktoré podľa ich názoru musia nahradiť metódu otvorenej koordinácie. Ak má byť táto stratégia dôveryhodná, je podľa Európskeho parlamentu potrebný väčší súlad a dopĺňanie sa medzi vnútroštátnymi rozpočtami 27 členských štátov a rozpočtom EÚ. Keďže pre úspech stratégie je potrebný plne funkčný jednotný trh, poslanci označujú za hlavnú prioritu kvalitné pracovné miesta. Požadujú preto novú agendu pre podporu dôstojnej práce, zaručenie práv pracovníkov v celej Európe a zlepšenie pracovných podmienok. Európsky parlament vyjadril poľutovanie nad skutočnosťou, že na kľúčové programy stratégie EÚ 2020 sa v návrhu rozpočtu na rok 2011 nevyčlenili dostatočné prostriedky a požaduje nápravu tejto situácie.
SITA