EÚ pomôže Ukrajine „vstať z popoľa“, vyhlásila Von der Leyenová v Kyjeve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna, útok, Rusko, Ukrajina, Zelenskyj
Zľava: Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: archívne, SITA/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval na nové kolo ešte silnejších sankcií zo strany Európskej únie voči Rusku. Vyjadril sa tak v sobotu v Kyjive počas návštevy predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Členstvo v EÚ

Zelenskyj vyzval, aby nové sankcie postihli viac ruských predstaviteľov, vrátane sudcov, a aby obmedzili aktivity všetkých ruských bánk, vrátane banky plynárenského gigantu Gazprom, Gazprombank, a tiež všetkých ruských firiem, ktoré akokoľvek pomáhajú Moskve.

Zelenskyj a šéfka EK diskutovali o ašpiráciách Ukrajiny na členstvo v Európskej únii. Ukrajinský prezident povedal, že jeho krajina urobí všetko, aby sa integrovala do únie.

Rekonštrukcia Ukrajiny

Von der Leyenová ocenila silu a odolnosť Ukrajiny tvárou v tvár ruskej „hroznej a ohavnej“ invázii a vyhlásila, že EÚ bude pomáhať pri rekonštrukcii krajiny, aby mohla „vstať z popola“.

Von der Leyenová je od začiatku ruskej invázie už druhýkrát na návšteve Ukrajiny. Zároveň bola jednou z prvých európskych lídrov, ktorí Ukrajinu počas vojny navštívili.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ursula von der LeyenováVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie BelgazprombankGazprom