EÚ je znepokojená maďarským mediálnym zákonom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Orbán, Barroso
Viktor Orbán a José Manuel Barroso Foto: SITA/AP

BRUSEL 3. januára (WEBNOVINY) – Európska únia v pondelok vyjadrila obavy z nového maďarského mediálneho zákona, keďže má pochybnosti, či je v súlade s európskymi predpismi týkajúcimi sa slobody tlače. Preto požiadala Maďarsko o jeho bližšie vysvetlenie. Niekoľko dní predtým, ako Maďarsko 1. januára prevzalo rotujúce predsedníctvo EÚ, podpredsedníčka Európskej komisie Neelie Kroesová poslala do Budapešti list, v ktorom požiadala o všetky informácie o prijatom zákone, informoval hovorca komisie.

Kroesová vyjadrila konkrétne obavy o nezávislosť nového mediálneho kontrolného úradu z dielne stredopravej vlády premiéra Viktora Orbána, uviedol hovorca Olivier Bailly. Vo svojom vianočnom liste vyjadrila „obavy o správnu interpretáciu všetkých aspektov (európskej telekomunikačnej) smernice“ implementovanej do maďarského práva, povedal Bailly. Kroesová sa tiež „obáva, či nový mediálny úrad bude vzhľadom na jeho zloženie vykonávať svoju funkciu nezávisle.“

V Maďarsku začal v sobotu platiť kontroverzný mediálny zákon, na základe ktorého vznikne napríklad nový Národný mediálny a komunikačný úrad obsadený prevažne členmi vládnej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána. Maďarský prezident Pál Schmitt, ktorý je blízkym spojencom premiéra Viktora Orbána, zákon podpísal napriek početným výhradám a výzvam z radov opozície, aby ho najprv nechal preskúmať ústavným súdom. Prezident tak navyše urobil iba dva dni pred začiatkom maďarského predsedníctva v Európskej únii. Kritika na adresu zákona pritom odznela aj z úst viacerých významných európskych politikov.

Legislatíva z dielne vládnej strany Fidesz zriaďuje nový kontrolný úrad, ktorý bude dohliadať na všetky tlačové, elektronické a internetové médiá. Porušovateľom zákona bude hroziť pokuta do výšky 200 miliónov forintov (727 000 eur), čo môže byť pre niektoré médiá likvidačné. Týmto spôsobom sa má trestať „nevyvážené spravodajstvo“, čo však v zákone nie je presne definované. Verejnoprávne médiá budú musieť dbať na „rozvíjanie národnej identity“ a „posilňovať národnú súdržnosť“. Všetky médiá vrátane internetových tiež budú povinné „informovať o miestnych, celoštátnych a európskych udalostiach a záležitostiach dôležitých pre občanov Maďarska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Neelie KroesováPál SchmittViktor Orbán