Ernst končí ako hlavný kontrolór Prešova, poslanci mu odklepli odmenu 2500 eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alexander Ernst
Bývalý kontrolór mesta Prešov Alexander Ernst. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský

Hlavnému kontrolórovi mesta Prešov Alexandrovi Ernstovi, ktorý ku koncu júna končí v tejto funkcii, schválili poslanci zvýšenie odmeny. Stalo sa tak na návrh poslanca Ľudovíta Malagu na stredajšom pokračovaní minulý týždeň prerušeného rokovania Mestského zastupiteľstva v Prešove.

Odmena do výšky 30 percent platu

Malaga navrhol odchádzajúcemu hlavnému kontrolórovi odmenu vo výške päť percent súhrnu jeho mesačných platov za obdobie od 1. januára 2017 do 30. júna 2019, keď sa jeho pôsobenie vo funkcii končí.

Ako pripomenul, zastupiteľstvo ešte v októbri 2017 priznalo odmenu hlavnému kontrolórovi na úrovni 25 percent z mesačného platu platnú od 1. januára 2017.

Podľa zákona o obecnom zradení je možné schváliť odmenu pre hlavného kontrolóra do výšky 30 percent jeho funkčného platu,“ uviedol Malaga. Zdôraznil, že odmena nie je právne nárokovateľná a je iba na vôli mestského zastupiteľstva, či sa ju rozhodne hlavnému kontrolórovi priznať.

Novým kontrolórom bude Brilla

V tejto súvislosti upozorňujem na to, že hlavnému kontrolórovi neprináleží odstupné po ukončení funkcie, neexistuje tak v tomto prípade žiadna ochrana hlavných kontrolórov po ukončení funkcie tak ako u iných zamestnancov,“ zdôvodnil Malaga, pričom navýšenie odmeny odhadol na zhruba 2 500 eur v hrubom. Za tento návrh hlasovalo všetkých 16 prítomných poslancov.

Alexander Ernst po šiestich rokoch končí vo funkcii hlavného kontrolóra. Minulý týždeň si poslanci za nového hlavného kontrolóra zvolili Martina Brillu, ktorý v druhom kole tajnej voľby porazil Ernsta pomerom hlasov 15 ku 13. Do výberového konania na funkciu hlavného kontrolóra sa prihlásilo desať kandidátov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať