Erdogan s Trumpom diskutovali o sýrskom meste Manbidž, Turecko nad ním chce prevziať kontrolu

Donald Trump, Recep Tayyip Erdogan
Zľava: Americký prezident Donald Trump a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: archívne, SITA/AP

BEJRÚT 21. januára (WebNoviny.sk) – Turecko je „pripravené“ prevziať kontrolu nad bezpečnosťou kľúčového severosýrskeho mesta Manbidž „bez strácania času„.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa tak vyjadril v pondelok skoro ráno v telefonickom rozhovore so svojím americkým kolegom Donaldom Trumpom. Prostredníctvom vyhlásenia o tom informovala kancelária tureckého prezidenta.

Erdogan podľa nej Trumpovi povedal, že minulotýždňový samovražedný útok v meste, pri ktorom zomreli štyria Američania, bol „provokáciou, ktorej cieľom bolo ovplyvniť rozhodnutie Spojených štátov stiahnuť sa zo Sýrie„. Prezidenti sa podľa stanoviska tiež dohodli, že ich vojenskí velitelia „urýchlia“ konzultácie o bezpečnostnej zóne v severozápadnej Sýrii.

Osud Manbidžu, ktorý kontrolujú kurdskí bojovníci podporovaní USA, bol zdrojom napätia medzi Washingtonom a Ankarou, ktorá ich považuje za teroristov. Turecko trvá na tom, aby sa kurdské milície, ktoré mesto v roku 2016 oslobodili od teroristickej skupiny Islamský štát, odtiaľ stiahli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan
Firmy a inštitúcie Islamský štát