Dosť bolo ignorancie aj stop súdnej mape, pred Kolíkovej ministerstvom sa konal protest (video+foto)

Protest proti súdnej mape
Sudcovia a zamestnanci súdov v Bratislave počas protestného zhromaždenia proti navrhovanej reforme súdnej mapy pred budovou Ministerstva spravodlivosti SR. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 13. októbra 14:54

Približne stovka sudcov a zamestnancov súdov z obvodu Krajského súdu v Bratislave protestovala pred budovou Ministerstva spravodlivosti SR proti reforme súdnej mapy.

Na ministerstve sa zatiaľ koná rozporové konanie k zásadným pripomienkam k novej súdnej mape vznesené krajskými a okresnými súdmi v SR.

Zamestnanci bratislavského krajského súdu a siedmich okresných súdov žiadajú stiahnutie celej reformy. Držia pritom napríklad transparenty ako „stop súdnej mape“, „dosť bolo ignorancie“ a „biznis so súdnymi budovami“.

Protesty aj v iných mestách

Podobné protestné akcie sa konali aj pred Krajským súdom v Košiciach, Trenčíne a Nitre, pred okresnými súdmi v Kežmarku, Čadci, Námestove, Ružomberku či Piešťanoch. Podľa protestujúcich sa ministerka nemohla stihnúť oboznámiť so všetkými pripomienkami, ktoré boli voči návrhu novej súdnej mapy. Pretože len 5. októbra sa skončilo medzirezortné pripomienkové konanie.

„Vaše vyjadrenia, že druhý návrh súdnej mapy vznikol na základe pripomienok vznesených voči prvej súdnej mape sú nepravdivé. Pre súdy v obvode Krajského súdu Bratislava sa nič nezmenilo. Váš druhý návrh je identický s prvým. Predstavuje zrušenie Krajského súdu v Bratislave,“ povedala na adresu ministerky spravodlivosti Mária Kolíkovej (nom. SaS) podpredsedníčka odborov pri krajskom súde v Bratislave Viera Habová.

Politické rozhodnutie a nie riešenie problému

Zdôraznila, že druhý návrh novej súdnej mapy sú len politickým rozhodnutím a nie riešením problémov. Reformu súdnictva je podľa odborárov potrebné riešiť modernizáciou súdov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Týka sa to naozaj všetkých, nie len zamestnancov, ale aj občanov. Dostupnosť na súd bude zložitejšia,“ uviedla na zhromaždení predsedníčka odborovej organizácie zamestnancov justície SR Ingrid Vrkočová. Doplnila, že aj kompenzácia pre zamestnancov súdov v súvislosti s cestovaním je nedostačujúca. „Sto eur na mesiac a na rok je podľa nás výsmechom vzhľadom na veľké zdražovanie,“ pokračovala Vrkočová.

Poukázali aj na to, že zamestnanci budú robiť na súdoch viac ako jeden rok. Predsedníčka odborovej organizácie justície skonštatovala aj to, že zamestnanci súdov pracujú za „takmer minimálnu mzdu“. „Justícia chradne, ale na budovy je,“ dodala.

Kolíková nerozumie obavám

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková nevie, prečo majú zamestnanci justície obavy zo straty zamestnania v dôsledku reformy súdnej mapy.

„Rozprávali sme o návrhu súdnej mapy, ktorý súvisí s krajskými súdmi. V rámci nich navrhujeme zväčšenie obvodov z ôsmich na štyri. To znamená zachovanie všetkých pracovísk súdov len s tým, že sa zväčšia obvody,“ reagovala na stredajšie rozporové konanie a protesty ministerka, ktorá sa nestihla porozprávať s protestujúcimi pred budovou ministerstva.

„Mrzí ma, že som sa nestihla rozprávať so zástupcami protestu, prebiehalo rozporové konanie, vybavila som neodkladné veci a chcela som sa s nimi rozprávať,“ povedala.

Zdôraznila, že do reformy zapracúva veľké množstvo argumentov a stihla sa oboznámiť so všetkými pripomienkami. „Čo sa týka oboznámenia sa s pripomienkami, ktoré boli od odborárov, tak som sa oboznámila s troma zásadnými obsahovými pripomienkami, ktoré boli,“ vysvetlila s tým, že mala dostatočný čas zaujať k nim postoj.

Spoločná zásadná pripomienka

Na rozporovom konaní ministerka predstavila zástupcom súdov aj nové návrhy. „Treba povedať, že nebol tu obojstranný záujem rozprávať sa o ďalších alternatívach či kompromisoch, ktorými by sme mohli vyriešiť pripomienky. Bolo to vo veľkej miere také vyhranenie sa a vyjadrovanie sa len k návrhu, ktorý bol predmetom pripomienkového konania,“ doplnila.

Stredajšie stretnutie na ministerstve spravodlivosti bolo veľmi všeobecné a nebol priestor na prebratie všetkých vznesených pripomienok, ktoré sú písomne predložené k návrhu ministerky.

Pre agentúru SITA to uviedla sudkyňa Krajského súdu v Bratislave a členka Súdnej rady SR Marcela Kosová, ktorá sa zúčastnila na stredajšom rozporovom konaní ako jedna zo zástupcov približne 1 200 osôb, ktoré podpísali pripomienky k návrhu zákona o krajských súdoch za bratislavský kraj.

„Na úvod sme namietali spôsob tvorby návrhu mapy – opäť bol návrh urobený bez participácie zástupcov sudcov. Spoločná zásadná pripomienka prítomných ponechať aktuálny stav krajských súdov, napriek množstvu jasných argumentov prednesených z našej strany, akceptovaná nebola,“ vysvetlila.

Kolíková podľa sudkyne naďalej trvá na tom, že osem krajských súdov nie je potrebných. „Nezabralo nič. Považujem toto stretnutie len za formálne tak z hľadiska jeho formy, ako aj obsahu,“ uzavrela Kosová.

Návrh novej súdnej mapy

.. navrhuje vytvoriť 30 obvodov prvostupňových súdov vrátane dvoch mestských súdov v Bratislave a v Košiciach (namiesto doterajšej siete 54 obvodov okresných súdov) a troch obvodov odvolacích súdov (namiesto doterajších ôsmich obvodov krajských súdov).

Sídla všeobecných odvolacích súdov by sa mali zriadiť v sídlach doterajších krajských súdov: v Prešove pre Východoslovenský obvod, v Banskej Bystrici pre Stredoslovenský obvod a v Trnave pre Západoslovenský obvod. Ministerstvo ráta aj so zriadením dočasných detašovaných pracovísk súdov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marcela KosováMária Kolíková
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR