Donald Trump chce odložiť prezidentské voľby, nepozdáva sa mu hlasovanie poštou

Donald Trump označil pandémiu za horší útok na USA ako teroristické útoky z 11. septembra 2001
Americký prezident Donald Trump. Foto: Sita/AP

Americký prezident Donald Trump vyzval na odloženie novembrových prezidentských volieb. Dôvodom je hlasovanie prostredníctvom pošty, ktoré sa dostalo do pozornosti v dôsledku pandémie nového koronavírusu, a ktoré podľa súčasného šéfa Bieleho domu povedie k podvodu a nepresným výsledkom. Trump navrhol odložiť voľby dovtedy, kým ľudia budú môcť voliť „riadne, isto a bezpečne“.

Trump sa na margo hlasovania poštou, ktoré dlhodobo kritizuje, najnovšie vyjadril na Twitteri. Tam vyhlásil, že univerzálne poštové hlasovanie by z novembrových volieb urobilo „najnepresnejšie a najpodvodnejšie voľby v histórii“ a „veľkú hanbu pre USA“.

Viac o téme: Koronavírus

Americké štáty chcú pre obavy o verejné zdravie v súvislosti s pandémiou zjednodušiť hlasovanie prostredníctvom pošty. Skôr počas júla Kalifornia, Havaj, Utah, Colorado, Oregon a Washington oznámili, že plánujú v novembri len poštové hlasovanie a automaticky rozpošlú hlasovacie lístky všetkým registrovaným voličom, ktorí ich musia poslať späť alebo osobne v deň volieb priniesť. Za obmedzených okolností však povolia aj osobné hlasovanie. V súčasnosti zhruba polovica amerických štátov umožňuje voličom odovzdať hlas prostredníctvom pošty, ak si o to požiadajú.

Kritici takéhoto hlasovania argumentujú, že by ľudia vďaka nemu mohli voliť viackrát. Trump sa v minulosti vyjadril, že existuje riziko „tisícok a tisícok ľudí, čo sedia v niečej obývačke a podpisujú hlasovacie lístky“. Mnohé celonárodné aj štátne štúdie však tvrdia, že neexistujú dôkazy o rozsiahlom podvode prostredníctvom poštového hlasovania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie Biely dom