Do semifinále Slovnaft Cupu postúpili Žilina a B. Bystrica

Slovnaft Cup: Prešov - Žilina 2:1
Podobnou hlavičkou dal Michal Krajník (v zelenom) gól. Vpravo brankár hostí Martin Krnáč. V druhom štvrťfinálovom zápase futbalového Slovnaft Cupu medzi 1. FC Tatran Prešov (CL) a MŠK Žilina (CL). Prešov, 1. november 2011. Foto: SITA/Viktor Zamborský

PREŠOV 1. októbra (WEBNOVINY) – Do semifinále domácej pohárovej súťaže – Slovnaft Cupu, sa v utorok prebojovali MŠK Žilina a Dukla Banská Bystrica.

Už predtým bol známy prvý semifinalista FC ViOn Zlaté Moravce. Posledný štvrtý vzíde zo súboja vicemajstra z uplynulého ročníka FK Senica a obhajcu prvenstva v Corgoň lige i pohárovej súťaži ŠK Slovan Bratislava. Vzhľadom na účinkovanie „belasých“ v Európskej lige UEFA sa musia v tomto prípade odohrať ešte oba štvrťfinálové súboje, zatiaľ termíny nie sú známe.

Žilina sa v odvetnom súboji v Prešove poriadne zapotila a postup si vybojovala až po jedenástkovom rozstrele. V riadnom hracom čase sa zápas skončil víťazstvom Prešova 2:1, čiže rovnakým výsledkom, akým Žilinčania triumfovali v domácom prostredí. O postupe favorita napokon rozhodol z bieleho bodu obranca Mabouka. Banskej Bystrici stačila v odvete proti Spartaku Trnava aj remíza 1:1. Prvý zápas na pôde corgoňligového lídra vyhrali Bystričania 2:1.

V tomto kalendárnom roku by malo byť v Slovnaft Cupe známe kompletné kvarteto, ak sa stihnú odohrať spomenuté dva štvrťfinálové zápasy Senica – Slovan Bratislava. Semifinálový program sa uskutoční až na jar 2012 – prvé súboje 17. apríla, odvetné duely o týždeň neskôr, t. j. 24. apríla. Finále Slovnaft Cupu má už tiež stanovený konkrétny termín – 8. mája 2012.

V Prešove rozhodovali penalty

V slabom prvom polčase mal Tatran viac z hry. Obe mužstvá sa len ťažko dostávali k pokutovému územiu súpera a hralo sa prevažne medzi šestnástkami. Sľubné šance Tatrana v prvom polčase zahodili najskôr Krajník a potom dvakrát Adam. Hostia sa v prvom polčase predviedli jedinou nepresnou strelou a to z kopačky Barčíka. Skóre otvoril hlavičkou v nadstavenom čase prvej štyridsaťpäťminútovky Krajník.

V druhom dejstve sa hral ofenzívnejší futbal, ako prví zahodili svoje šance domáci Pribula a Papaj.

V 55. min to na druhej strane Barčíkovi ešte nevyšlo, ale o dve minúty sa Ceesay nemýlil a pred Pláničkom nezaváhal – 1:1.

Tatran sa po góle osmelil, keď najprv Kolbas nechal vyznamenať po svojej hlavičke Krnáča.

V 72. min sa už Guba nemýlil a zoči-voči žilinskému brankárovi nezaváhal – 2:1. Do konca zápasu sa už nič vážnejšie nestalo a o postupujúcom museli rozhodnúť pokutové kopy, v ktorých Mabouka rozhodol o postupe Žiliny do semifinále. Na domácej strane nebol v rozstrele úspešný Kolbas.

Tréner Žiliny Ľuboslav Nosický v druhom štvrťfinálovom zápase futbalového Slovnaft Cupu medzi 1. FC Tatran Prešov (CL) a MŠK Žilina (CL). Prešov, 1. november 2011. Foto: SITA/Viktor Zamborský

Zľava Michal Piter -Bučko, Michal Krajník (Prešov), Miroslav Barčík a Róbert Pich (Žilina) v druhom štvrťfinálovom zápase futbalového Slovnaft Cupu medzi 1. FC Tatran Prešov (CL) a MŠK Žilina (CL). Prešov, 1. november 2011. Foto: SITA/Viktor Zamborský
Vzdušný súboj Žilinčana Róberta Picha (vľavo) a domáceho Michala Piter-Bučka v druhom štvrťfinálovom zápase futbalového Slovnaft Cupu medzi 1. FC Tatran Prešov (CL) a MŠK Žilina (CL). Prešov, 1. november 2011. Foto: SITA
Zľava Róbert Pich (Žilina), Martin Pribula (Prešov) a Patrik Mráz (Žilina) v druhom štvrťfinálovom zápase futbalového Slovnaft Cupu medzi 1. FC Tatran Prešov (CL) - MŠK Žilina (CL). Prešov, 1. november 2011. Foto: SITA/Viktor Zamborský
Zľava Mariano Bernardo (Prešov) a Patrik Mráz (Žilina) v druhom štvrťfinálovom zápase futbalového Slovnaft Cupu 1. medzi FC Tatran Prešov (CL) - MŠK Žilina (CL). Prešov, 1. november 2011. Foto: SITA/Viktor Zamborský

1. FC Tatran Prešov – MŠK Žilina 2:1 (1:0) – 4:5 na strely zo značky 11 m – prvé stretnutie 1:2, do semifinále postúpila Žilina

Góly: 45.+ Krajník, 72. Guba – 57. Ceesay, rozhodujci pok. kop premenil Mabouka, ŽK: 38. V. Macko, 53. Katona, 69. Papaj – 8. S. Angelovič, 61. Patrik Mráz, 90. Deza, rozhodovali: Ježík – R. Sluk, Mikulaj, 1451 divákov

Prešov: J. Plánička – Kolbas, Piter-Bučko, P. Petráš, Krob – Krajník, M. Adam – Papaj, V. Macko (52. Katona), Pribula (68. Guba) – Mariano Bernardo (77. Lipták)

Žilina: Krnáč – Mabouka, Piaček (65. Kerla), M. Ondráš, Patrik Mráz – Zdeno Štrba (56. Deza), Pečovský – S. Angelovič (46. Ceesay), Barčík, R. Pich – Stříhavka

Reakcie:

Štefan Tarkovič (tréner Prešova): „Chceli sme zápas zvládnuť a potvrdiť víťazstvo v lige s Trnavou. Prvý polčas nebol z našej strany optimálny. V druhom dejstve sa hral otvorenejší futbal, išli sme do vedenia a som rád, že Guba dal víťazný gól v riadnom hracom čase. Som spokojný, že sme vyhrali, ale nespokojný s tým, že sme nepostúpili.“

Ľubomír Nosický (tréner Žiliny): „Videli sme vyrovnaný dvojzápas, dnešný duel úrovňou nesklamal. Naše mužstvo chodilo málo do zakončenia, v závere sa oba tímy snažili vsietiť rozhodujúci gól.“

B. Bystrica ubránila postupovú remízu

V Banskej Bystrici sa hral zaujímavý futbal so vzruchom na oboch stranách pred bránkami. V 3. min Ciprys strieľal spoza šestnástky, loptu niekto z domácich hráčov tečoval a tá takmer skončila v bránke Dukly. O dve minúty neskôr na opačnej strane Hlinka poriadne natiahol strelou z vyše 20 m Slovenčiaka.
Slovnaft Cup: B. Bystrica - Trnava 1:1

V 13. min zahrávali domáci priamy kop, Uškovič poslal loptu z viac ako 35 m do šestnástky, kde ju hlavou nadvihol Gross a opečiatkoval žrď vlastnej bránky. Gólový moment prišiel v 22 min. Trnavčanom vyšiel nacvičený signál, Karhan z rohu poslal prihrávku Petrášovi a ten presne mieril k pravej žrdi – 0:1.

Hostia sa dlho z vedenia netešili, pretože už o minútu sa odhodlal k strele Považanec a z takmer 30 m prekonal Slovenčiaka, keď mieril presne k ľavej žrdi – 1:1. Zaujímavé okamihy nastali v závere polčasu. V 42. min zahrali domáci štandardku z ľavej strany, lopta sa zásluhou Uškoviča dostala na hlavu Hlinku pri ľavej žrdi, no mladík Dukly nemieril presne.

Veľké príležitosti mali oba tímy v úvode druhého polčasu. Najprv Trnava v 49. min, keď Karhan poslal loptu do veľkého vápna. Tá sa dostala k Oravcovi, ktorý zoči-voči Belica neprekonal. Následne sa k vyrazenej lopte dostal Ciprys, no ten mieril vedľa žrde opustenej domácej bránky. V 54. min sa predviedli aj Banskobystričania, keď Pančík prihral Rajdovianovi, ten našiel voľného Uškoviča.

Útočník Dukly vyčkal na správny moment, peknou strelou prekonal gólmana hostí, ale loptu odkopol spred bránkovej čiary Procházka.

Tréner hostí potom poslal na ihrisko Koného, ktorý priniesol oživenie do ofenzívy a v 68. min sa prezentoval tvrdou strelou z vyše 20 m.

Belic loptu bravúrne vyrazil. Aj v nasledujúcich minútach predviedli oba tímy niekoľko sľubných príležitostí, ktorým chýbala gólová koncovka.

V nadstavenom čase Koné z ľavej strany poslal loptu na opačnú stranu Procházkovi, ktorý dobre mieril, ale Belic loptu vyrazil nohami a domácich zamrazilo aj po štandardke z pravej strany, keď Habánek poslal strieľaný center do malého vápna, no Gross netečoval loptu medzi žrde.

Fanúšikovia Trnavy počas druhého štvrťfinálového zápasu Slovnaft Cupu vo futbale medzi FK Dukla Banská Bystrica (CL) a FC Spartak Trnava (CL). Banská Bystrica, 1. november 2011. Foto: SITA/Branislav Račko

Zľava: Dušan Uškovič z Banskej Bystrice a Michal Habánek z Trnavy počas druhého štvrťfinálového zápasu Slovnaft Cupu vo futbale medzi FK Dukla Banská Bystrica (CL) a FC Spartak Trnava (CL). Banská Bystrica, 1. november 2011. Foto: SITA/Branislav Račko
Zľava: Mário Bicák z Trnavy a Dušan Uškovič z Banskej Bystrice počas druhého štvrťfinálového zápasu Slovnaft Cupu vo futbale medzi FK Dukla Banská Bystrica (CL) a FC Spartak Trnava (CL). Banská Bystrica, 1. november 2011. Foto: SITA/Branislav Račko
Zľava: Patrik Gross z Trnavy a Martin Jakubko z Banskej Bystrice počas druhého štvrťfinálového zápasu Slovnaft Cupu vo futbale medzi FK Dukla Banská Bystrica (CL) a FC Spartak Trnava (CL). Banská Bystrica, 1. november 2011. Foto: SITA/Branislav Račko

FK Dukla Banská Bystrica – FC Spartak Trnava 1:1 (1:1) – prvé stretnutie 2:1, do semifinále postúpila Banská Bystrica

Góly: 23. Považanec – 22. J. Petráš, ŽK: 18. Gyömbér – 4. Habánek, 36. J. Petráš, rozhodovali: Prešinský – Slyško, Petríček, 1410 divákov

Banská Bystrica: Belic – B. Ľupták (90.+ Kupčík), Poljovka, Gyömbér, T. Hučko – Marek Hlinka – Rejdovian, Považanec (71. M. Bažík), M. Pančík – Jakubko, Uškovič (75. Brašeň)

Trnava: Slovenčiak – Habánek, Gross, Čvirik, Ľ. Hanzel (39. R. Procházka) – J. Petráš (78. P. Čarnota), M. Vyskočil, Karhan, Bicák – T. Oravec, Ciprys (58. Koro Koné)

Reakcie:

Pavel Hoftych (tréner Trnavy): ,,Mrzí nás, že sme nepostúpili do semifinále, ale bolo to so cťou. Prišli sme do Banskej Bystrice v nevýhodnej pozícii, snažili sme sa oživiť zostavu niektorými chlapcami, čo hrajú za B-tím. Bol to zaujímavý zápas plný šancí na oboch stranách a s vysokým nasadením. V závere sme mohli dostať zápas do penaltového rozstrelu, mali sme tam asi tri veľké šance, no nedokázali sme streliť gól. Hráči urobili maximum, aby sme postúpili do semifinále. Výkon je prísľubom do ďalších ligových zápasov.“

Štefan Zaťko (tréner B. Bystrice): ,,Bolo to rušné stretnutie, malo náboj. Bolo to vyhecované až na hranicu únosnosti, ale odohralo sa korektne. Som rád, že sa nám podarilo hneď po inkasovanom góle vyrovnať. Myslím si, že to rozhodlo a dobrou organizáciou hry sme potom zápas zvládli. Tešíme sa z postupu do semifinále a hráčom môžem za výkon i výsledok poďakovať.“