Aktualizované: V 13 obciach Žilinského kraja je vyhlásená mimoriadna situácia (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
POČASIE: Sneh na Kysuciach
Aktuálna dopravná situácia po intenzívnom snežení v meste Krásno nad Kysucou. Krásno nad Kysucou, 4. január 2019. Foto: SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 4. januára 15:00

DOLNÝ KUBÍN 4. Januára (WebNoviny.sk) – Tri desiatky hasičov od štvrtka pomáhajú v postihnutých oblastiach na Slovensku, ktoré už niekoľko dní sužuje silné sneženie. V Žilinskom kraji je ťažká a vyslobodzovacia technika dislokovaná v oblastiach Oravská Lesná, Mútne, Novoť a Skalité.

Ako agentúru SITA informovala Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ, hasiči pomáhajú najmä pri sprístupňovaní ciest, vyslobodzovaní zapadnutých vozidiel, odstraňovaní popadaných stromov, v lokalite Mútne zároveň razia cestu ku kŕmidlám pre lesnú zver.

V Prešovskom kraji sa presúva ťažká a vyslobodzovacia technika z obce Ždiar do obcí Tatranská Javorina a Štrbské Pleso. V oboch lokalitách je veľa turistov, hasiči budú pomáhať pri sprístupňovaní cestnej komunikácie smerom k hranici s Poľskom a pri odstraňovaní veľkých nánosov snehu na cestách a parkoviskách.

Mimoriadna situácia v obciach Žilinského kraja

V súvislosti so snehovými prehánkami je na území Žilinského kraja vyhlásená mimoriadna situácia v 13 obciach. Ide o deväť obcí na Orave, tri obce v okrese Žilina a jednu obec na Kysuciach.

„Kalamitný stupeň vyhlásili na Orave Rabčice, Zubrohlava, Rabča, Novoť, Sihelné, Oravská Polhora, Oravské Veselé, Oravská Lesná, Mútne. V okrese Žilina sú to Lutiše, Belá a Terchová a na Kysuciach ide o Skalité,“ informoval agentúru SITA vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

Na Orave Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja – závod Orava má v teréne denne 20 posýpacích vozov a päť nakladačov.

„Každý vodič urobí priemerne denne 300 kilometrov. Posilnili sme pracovné zmeny a do Malatinej, Oravskej Lesnej, Príslopu, Sihelného a Mútneho sme nasadili aj ťažšie stroje,“ spresnil riaditeľ Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja – závod Orava Jozef Oršuliak.

Hasiči mali desiatky zásahov

V súvislosti s nepriaznivým počasím v uplynulých 24 hodinách zasahovalo v Prešovskom a Žilinskom kraji 123 hasičov.

Situácia bola najvážnejšia v Prešovskom kraji, kde pre husté sneženie zasahovalo 69 hasičov s 26 kusmi techniky až 20-krát. Ako agentúru SITA informovala Katarína Križanová z Prezídia HaZZ, hasiči pomáhali najmä pri nehodách, vyslobodzovaní vozidiel a odstraňovaní prekážok z ciest.

V Žilinskom kraji išlo najmä o zásahy súvisiace s dopravnými nehodami a o odstraňovanie spadnutých stromov z ciest, elektrického vedenia a zaparkovaných áut. Pomáhalo tu 54 príslušníkov a 17 dobrovoľných hasičov s 23 kusmi techniky.

Hasiči tiež poskytovali pomoc pri zabezpečovaní priechodnosti ciest v obciach a oblastiach, ktoré sú najviac zasiahnuté hustým snežením (Skalité, Námestovo, Oravská Lesná a Ždiar).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať