Denníky Josefa Mengeleho vydražil ortodoxný žid

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Josefa Mengeleho
V popredí na snímke je skupina rómskych detí, ktoré boli predmetom výskumu Dr. Josefa Mengeleho v Osvienčime v rokoch 1943 a 1945. Foto: SITAAP/Gene J. Puskar

BRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) – Americká aukčná spoločnosť Alexander Autographs vydražila vo štvrtok za 245-tisíc dolárov (v prepočte približne 172-tisíc eur) denníky nacistického vojnového zločinca Josefa Mengeleho.

Lekár, známy tiež ako Anjel smrti, počas druhej svetovej vojny vykonával na väzňoch v koncentračnom tábore Osvienčim sadistické experimenty.

Spolu 31 rukopisov, z ktorých väčšinu tvoria zviazané denníky, predávala nemenovaná americká spoločnosť. Ich novým majiteľom sa stal istý ortodoxný žid zo stredozápadu USA, ktorý si plánuje otvoriť vlastné múzeum.

Aukcia sa konala v meste Stamford v Connecticute, pričom organizátori predpokladali, že denníky sa predajú za 300-tisíc až 400-tisíc dolárov (v prepočte približne 211-tisíc až 281-tisíc eur). Denníky obsahujúce spolu 3500 strán napísal Mengele v rokoch 1960 až 1975, keď sa ukrýval v Južnej Amerike.

Rukopisy objavila v roku 2004 brazílska polícia v dome nemeckého páru, s ktorým Mengele žil v Sao Paule. Neskôr ich dostal Mengeleho syn Rolf. Jednu časť rukopisov už publikoval nemecký týždenník Bunte a taktiež sa objavila aj v jednom z Mengeleho životopisov. Informácie pochádzajú z webstránky haaretz.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať