Demeš: Trump svoje presvedčenie nezmení. Odíde s hanbou do dejín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Donald Trump
Prezident USA Donald Trump Foto: SITA/AP.

Spojené štáty americké sa spamätávajú z bezprecedentného útoku podporovateľov dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol vo Washingtone, D. C., pri ktorom zomreli piati ľudia.

Ich cieľom bolo prerušenie hlasovania o potvrdení víťazstva Joea Bidena v nedávnych prezidentských voľbách.

Zahraničnopolitický analytik Pavol Demeš v rozhovore pre Webnoviny.sk zhodnotil aktuálnu situáciu v USA. Ako povedal, novozvolenému šéfovi Bieleho domu nie je čo závidieť.

Ako vnímate situáciu, ktorá nastala v americkom Kongrese?

Podobne, ako ľudia na celom svete, som s údivom sledoval dianie vo Washingtone. Útok davu násilníkov na budovu Kongresu, podnietený rétorikou a správaním prezidenta Donalda Trumpa, je šokujúci.

Ako je vôbec možné, aby sa do budovy dostali demonštranti? Nemala byť lepšie zabezpečená?

Bezpochyby. Dianie komentovali naživo bývalí americkí ministri obrany a vysokí policajní predstavitelia a aj tí nechápali, ako je možné, že do prísne chránenej vládnej budovy, navyše počas zasadania volených zástupcov, vnikli davy ľudí a ničili majetok. Toto sa určite čoskoro vyšetrí a bude vyvodená prísna zodpovednosť voči patričným zložkám.

 Donald Trump cez sociálne siete doslova hecoval ľudí, že im bol ukradnutý ich hlas.

Nesie za vzniknutú situáciu zodpovednosť Donald Trump?

Určite. Trump dlhodobo spochybňoval výsledky volebného procesu, ktorý bez dôkazov označil za podvodný a odmietal prijať prehru. Cez sociálne siete doslova hecoval ľudí, že im bol ukradnutý ich hlas. Keď mal Kongres vyhlásiť za víťaza Joea Bidena, nebol schopný zabrániť násiliu a dokonca cez Twitter kritizoval aj svojho viceprezidenta Mikea Pencea, ktorý bol prítomný na zasadaní oboch komôr Kongresu.

Trump spočiatku vyhlásil, aby boli demonštranti pokojní, no nepovedal, aby sa rozišli.
Bola jeho reakcia dostatočná?

Ani zďaleka. Vo svojom krátkom videu, ktoré Trump zverejnil až keď vrcholili ataky na Kongres sa národu sa prihovoril zvolený prezident Joe Biden, prezident požiadal, aby sa protestujúci rozišli a že ich miluje. Je to čosi nebývalé a zahanbujúce.

Čím to je, že sa podporovatelia Trumpa uchýlili k takémuto jednaniu?

Amerika je rozorvaná a rozdelená. Trumpovi stúpenci majú pocit, že boli oklamaní a že sa na ich krajinu valí v podobe novej administratívy katastrofa. Chceli jej ešte v posledný moment zabrániť a prejaviť akt patriotizmu. Vášne jednoznačne vybičoval samotný Trump, ale aj viacerí republikánski poslanci, ktorí si teraz tiež budú musieť spytovať svedomie.

Mohli sme očakávať, že sa takéto niečo stane? Že povolebná situácia vyústi až do takéhoto konfliktu?

Povolebná situácia v USA bola napätá a bolo zrejmé, že Trump bude bojovať až do konca. Jeho právny tím podal množstvo žalôb na volebné podvody. Vo viacerých štátoch boli prepočítavané hlasy. Napokon nič z týchto sťažností príslušné orgány a ani súdy nepotvrdili. Trump i napriek tomu šíril nepodložené obvinenia, konšpirácie a klamstvá o masívnych volebných podvodoch. Pozorovatelia a znalci americkej politiky, až na výnimky, nepredpokladali násilnosti tohto druhu.

Spojené štáty zažili predvčerom taký šok a medzinárodnú hanbu, že urobia všetko preto, aby bol už prechod moci hladký a bez otrasov.

Stalo sa v Kongrese niečo podobné v minulosti?

V novodobých dejinách nie. Spomína sa jeden atak zo začiatku 19. storočia. Kongres je vnímaný ako akási svätyňa demokracie a štátnosti a Američania ho majú v úcte. Je to navyše krásna budova.

Čo môže zastaviť Trumpa pred tým, aby prestal šíriť správy o volebných podvodoch?

Trump svoje presvedčenie už evidentne nezmení a odíde s ním s hanbou do dejín. Dnes je už isté, že o dva týždne – 20. januára, bude na tomto mieste inaugurovaný nový americký prezident a jeho viceprezidentka. Po tom, čo sa však udialo, ako aj s ohľadom na pandémiu COVID-19, bude musieť byť celý ceremoniál starostlivo premyslený a náležite zabezpečený.

Myslíte si, že sa pokúsia podporovatelia Trumpa prekaziť plánovanú inauguráciu?

Nedá sa to vylúčiť, no myslím si, že Spojené štáty zažili predvčerom taký šok a medzinárodnú hanbu, že urobia všetko preto, aby bol už prechod moci hladký a bez otrasov.

Je Joe Biden dosť silnou osobnosťou, aby sa mu podarilo upokojiť situáciu v USA?

Joe Biden preberá Biely dom a líderstvo v USA v mimoriadnej situácii a nie je mu vôbec čo závidieť. Je to bezpochyby profesionálny politik so silným životným príbehom a medzinárodným rešpektom, no jeho vek ho asi do istej miery oberie o dynamiku. Je možné očakávať, že bude mať po svojom boku aktívnu viceprezidentku Kamalu Harrisovú, ale najmä, že sa bude môcť opierať o Kongres, v ktorom získali demokrati v oboch komorách väčšinu.

Akú cestu by mal zvoliť, aby zmenil atmosféru v krajine z dlhodobého hľadiska?

Budúci prezident opakovane zdôrazňuje, že chce rozdelenú spoločnosť spájať. Len tak sa krajina vymaní z množstva spoločensko-politických a pandemických problémov. Je jasné, že to bude beh na dlhú trať. Biden už v minulosti ukázal, že dokáže budovať mosty, dosahovať kompromisy a stimulovať patriotizmus.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Donald TrumpJoe BidenKamala HarrisováMike PencePavol Demeš