Dejiny advokácie na Slovensku priblížia v Rákociho paláci a predstavia aj významné osobnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rákociho palác v Prešove
Rákociho palác, v ktorom sídli Krajské múzeum v Prešove. Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

PREŠOV 13. marca (WebNoviny.sk) – Slovenská advokátska komora v spolupráci s Krajským múzeum v Prešove predstaví novú publikáciu Advokátske komory na Slovensku v rokoch 1875 – 1948.

Zároveň návštevníkom priblíži formou prednášky dejiny advokácie a advokátskych komôr s dôrazom na mesto Prešov. Podujatie sa uskutoční v Krajskom múzeu v Prešove vo štvrtok 14. marca o 16:00.

Spomenú aj významných advokátov

Ako agentúru SITA informoval Rastislav Žitný z Krajského múzea v Prešove, publikácia Advokátske komory na Slovensku v rokoch 1875-1948 má vyše 750 strán a vznikla ako výsledok systematického výskumu.

Kniha mapuje vznik, organizáciu i pôsobenie advokátskych komôr na území dnešného Slovenska. Zvýšenú pozornosť sme venovali najmä významným osobnostiam z našich radov,“ prezradil advokát a spoluautor publikácie Peter Kerecman.

Viacerí z advokátov pôsobili na akademickej pôde a mnohí sa preslávili ako spoločensko-politickí dejatelia či literáti.

Považujeme za dôležité pripomenúť si významných advokátov, ktorí tu žili a pôsobili, a svojim odborným i ľudským prispením sa podieľali na rozvoji advokácie ako slobodného povolania,“ dodal regionálny zástupca Slovenskej advokátskej komory pre Prešovský kraj Ambróz Motyka.

Právne centrum s tradíciou

Prešov patril podľa historika Jozefa Kušníra, povereného vedením Krajského múzea v Prešove, k popredným právnym centrám s dlhoročnou tradíciou výučby práva na Právnickej akadémii Evanjelického kolégia.

Pôsobili tu viacerí významní profesori a niektorí z absolventov sa stali známymi aj vďaka svojmu spoločensko-politickému či literárnemu pôsobeniu, ako napríklad Ľudovít Kossuth, Štefan Marko Daxner, Ján Francisci, Pavol Országh-Hviezdoslav, Janko Jesenský a ďalší.

Od roku 1875 pôsobila v Prešove advokátska komora, jedna zo štyroch na území dnešného Slovenska. V priebehu jej viac ako 45-ročnej existencie sa v nej koncentrovala spoločenská a intelektuálna elita z veľkej časti územia dnešného severného a východného Slovenska,“ uviedol Kušnír.

Odišli skoro všetci profesori fakulty

Vznik Československej republiky v roku 1918 mal však pre Advokátsku komoru v Prešove aj pre samotné mesto Prešov, paradoxne, negatívny dopad. V roku 1919 bola do Miškovca presťahovaná Právnická fakulta a spolu s ňou odišli skoro všetci jej profesori.

Mesto opustili aj viacerí výborní advokáti. Komora v Prešove zanikla a prešovskí advokáti sa od roku 1921 stali členmi zlúčenej Advokátskej komory v Martine,“ vysvetlil Kušnír.

Slovenská advokátska komora je stavovskou nezávislou samosprávnou organizáciou, ktorá v súčasnosti združuje viac ako 5 600 advokátov a 2 500 advokátskych koncipientov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať