David Ferrer zdolal Tsongu, na Roland Garros si zahrá finále

David Ferrer - Jo Wilfried Tsonga
Španielsky tenista David Ferrer počas semifinálového zápasu na Roland Garros, v ktorom porazil za 124 minút Francúza Tsongu 6:1, 7:6 (3), 6:2. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 7. júna (WEBNOVINY) – Španielsky tenis má v predstihu istotu celkového triumfu vo dvojhre mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži.

Tridsaťjedenročný 5. muž svetového rebríčka ATP David Ferrer nasadený ako štvrtý zvíťazil v piatkovom semifinále nad 28-ročným domácim Jo-Wilfriedom Tsongom (8.), šestkou žrebu, za 124 minút až nečakane hladko 6:1, 7:6 (3), 6:2. Na tomto podujatí ešte neprehral ani set.

Vo svojom premiérovom takto významnom zápase na úrovni veľkej štvorky vyzve Ferrer v nedeľu o 15.00 h krajana Rafaela Nadala. Proti 7-násobnému a úradujúcemu miestnemu šampiónovi má bilanciu 4:19 aj vinou trvajúcej série ôsmich prehier. Nepresadil sa od štvrťfinále Australian Open 2011.

Nadal predtým za 4:37 h v semifinále premohol lídra renkingu Novaka Djokoviča zo Srbska 6:4, 3:6, 6:1, 6:7 (3), 9:7. Napokon sa mu nevypomstilo, že pustil rivala do piateho setu, hoci vo štvrtom viedol 6:5 a 30:15 pri svojom podaní (pričom už za stavu 4:3 inkasoval okamžitý rebrejk). V rozhodujúcej časti sa Nadal zachránil z 2:4.

Obrazom: David Ferrer porazil Tsongu a zahrá si v Paríži finále

Francúzsky tenista Jo-Wilfried Tsonga počas semifinálového zápasu na Roland Garros, v ktorom prehral za 124 minút so Španielom Davidom Ferrerom 1:6, (3) 6:7, 2:6. Foto: SITA/AP

Finalista koncoročného šampionátu ATP World Tour Finals 2007 Ferrer sa raduje po svojom šiestom semifinálovom pokuse na Majors, druhom v rade na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska.

Pre Federerovho štvrťfinálového premožiteľa Tsongu zostáva grandslamovým maximom finále melbournských Australian Open 2008. Posledný francúzsky finalista RG zostáva už od roku 1988 Henri Leconte. Hostitelia čakajú na trofej od úspechu Yannicka Noaha zo sezóny 1983.

Víťaz 20 podujatí na hlavnom profesionálnom okruhu Ferrer mal na hlavnom Dvorci Philippa Chatriera solídny pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 24:21, ofenzívne ladený Tsonga predviedol 31 víťazných úderov, ale aj 56 zlyhaní. Španiel si pripísal 66 % loptičiek rozohraných jeho druhým podaním, čo je nebývalo vysoké číslo. Zvládol 17 z 22 zákrokov pri sieti, súper len 7 zo 16. Španielsky tenisový poctivec premenil 6 zo 17 brejkbalov proti bilancii 2 z 5.

Zverenec Javiera Pilesa Ferrer sa dostal do svojho premiérového grandslamového finále na 42. pokus, čo je rekord v tzv. otvorenej ére. Dosiaľ na najvyššej priečke v historickom prehľade tohto typu figuroval Kim Warwick (32).

Španiel je prvý finalista RG – tridsiatnik, odkedy Ekvádorčan Andrés Gómez získal titul v sezóne 1990. Ferrer sa vyhol vyrovnaniu negatívneho rekordu: Brit Tim Henman bol v šiestich semifinále na Majors bez toho, aby aspoň raz uspel.

„Som veľmi, veľmi šťastný. Tento turnaj je pre mňa výnimočný, postup do finále Roland Garros vnímam ako úžasný výkon. Hral som veľmi koncentrovane a stabilne. V dôležitých okamihoch druhého setu som mal navrch. Nadviazal som na to v treťom sete. Robil som málo chýb, využíval som šance. Myslím si však, že kľúčom bol return, fungoval mi veľmi dobre. Teraz si to chcem vychutnať, zajtra si oddýchnem a v nedeľu sa pokúsim o maximum, vyvarovať sa prílišnej nervozity. Už finále Grand Slamu je pre mňa splnený sen. O to viac, že sa mi to podarilo práve tu v Paríži. Zdolať Rafaela je veľmi zložité na akomkoľvek povrchu, o antuke nehovoriac. Musím si nepretržite počínať agresívne a predvádzať môj vrcholný tenis. On je favorit na triumf, som si toho vedomý. Chcem v nedeľu odohrať skvelý zápas, ktorý bude spĺňať štandard grandslamového finále. Hodlám doň vstúpiť dynamicky a s plným odhodlaním,“ skonštatoval Ferrer na tlačovej besede.

„Každý zápas musí mať víťaza a zdolaného. Keď ste tým druhým, vždy máte pocit, že ste nezahrali dobre. Ťažko tento duel porovnávať s tým mojím predchádzajúcim proti Federerovi, pretože je to súper úplne iného typu. Dnešný protivník neurobil toľko chýb ako Roger. Dokázal lepšie udržať loptičku v hre, brániť sa. Mojím zámerom bolo počínať si agresívne, kontrolovať základnú čiaru, vstupovať si do dvorca a rozbehávať súpera. Bolo však náročné realizovať to, pretože on dobre vzdoroval a odo mňa si to vyžadovalo perfektné údery. Prekvapilo ma, že hral ešte rýchlejšie ako obvykle. Navyše, David nielen vracal moje údery, ale aj ma vyvádzal z rovnováhy, dostával z pozícií. Okrem toho kvalitne returnoval. Všetko mu vychádzalo, bol excelentný, zahral oveľa lepšie ako ja. Možno o pár dní si poviem: ´okej, bol som v semifinále, mám za sebou vydarený turnaj´. Teraz však prevažuje sklamanie. Rád by som dnes predvádzal kvalitnejší tenis, ale nestalo sa a nemá zmysel spätne špekulovať, čo by sa dialo, ak by som získal ten druhý set,“ povedal po zápase Tsonga.