Dánsko ešte viac sprísnilo opatrenia proti COVID-19, chystá sa zatvoriť verejné priestory

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sorry we are closed sign board hanging on door of cafe
Foto: ilustračné, Getty images

Dánska vláda v rámci nových protipandemických opatrení zatvorí divadlá, kiná, koncertné sály, zábavné parky, múzeá a galérie.

Viac o téme: Koronavírus

Oznámila to premiérka Mette Frederiksenová s tým, že opatrenia tiež vyžadujú od obchodov s rozlohou menšou ako 2 000 metrov štvorcových a reštaurácií obmedzenie počtu ich zákazníkov. Reštaurácie budú môcť podávať posledné jedlá a alkoholické nápoje o 22:00 a budú musieť zatvárať o hodinu neskôr.

Dáni by mali obmedziť kontakty

Dánska vláda odporúča obyvateľom, aby počas vianočných sviatkov obmedzili spoločenské kontakty, a vyzvala verejné aj súkromné spoločnosti, aby nechali svojich zamestnancov pracovať z domu, ak je to možné.

Tiež chce rozšíriť povinnosť nosenia rúšok. V súčasnosti je v Dánsku povinné nosenie rúšok vo verejnej doprave a v obchodoch, vláda to chce rozšíriť o vzdelávacie inštitúcie a náboženské miesta.

„Naším cieľom je stále udržiavať čo najširšie vrstvy spoločnosti otvorené. Musíme obmedziť aktivitu. Všetci musíme obmedziť naše sociálne kontakty,“ vyjadrila sa premiérka pripomínajúc, že nehovorí o lockdowne, aký bol platný vlani.

Nové opatrenia začnú platiť o pár dní

Čiastočné uzavretie v krajine si vyžaduje schválenie parlamentom. Poslanci z epidemického výboru ho schválili v piatok popoludní. Väčšina opatrení začne platiť v nedeľu ráno.

Šéf dánskeho zdravotníckeho úradu Sören Broström poznamenal, že nový variant koronavírusu sa „šíri rýchlosťou svetla“ a bolo by nezodpovedné neodporučiť nové obmedzenia.

Krok vlády „nie je nikoho želaním. Vôbec. Bohužiaľ, budú to pre mnohých smutné Vianoce,“ vyjadril sa šéf Konfederácie dánskeho priemyslu, ktorá zastupuje zhruba 18-tisíc spoločností, Lars Sandahl Sorensen.

Podobne ako ďalšie európske krajiny aj Dánsko zaznamenalo nárast prípadov ochorenia COVID-19, pričom počet infekcií a hospitalizácii stúpol rýchlejšie ako očakávali úrady. Vo štvrtok v krajine potvrdili 9 999 nových prípadov a v piatok už bol počet vyšší ako 11-tisíc.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mette Frederiksenová