Tisíce ľudí sa v nedeľu zhromaždili v centre Kodane, aby boli svedkami historického okamihu abdikácie dánskej kráľovnej Margaréty II., ktorá odovzdala trón svojmu najstaršiemu synovi, korunnému princovi Frederikovi, ktorý sa stal kráľom Frederikom X.
Mimoriadne diskutovaným sa stal aj vášnivý bozk nového panovníka s manželkou, ktorý si dopriali na balkóne.
Dánsko má nového kráľa, Margaréta II. po piatich desaťročiach podpísala svoju abdikáciu
Margaréta II. panovala 52 rokov a po takmer 900 rokoch sa stala prvou panovníčkou, ktorá sa dobrovoľne vzdala trónu. Nečakane to ohlásila v novoročnom prejave. 83-ročná kráľovná podpísala svoju abdikáciu v paláci Christiansborg v centre Kodane na stretnutí s dánskou vládou za prítomnosti členov kráľovskej rodiny.
Podľa historičky a odborníčky na protokol a britskú monarchiu Márie Holubovej nie je abdikácia ničím neobvyklým a pre monarchie na kontinente je to príznačné.
„V kontinentálnej Európe sú monarchie už také zľudovené. Je príznačné, že panovníci abdikujú. Naopak, v Spojenom kráľovstve v britskej monarchii abdikácia nie je, a je to tam považované za niečo absolútne neprijateľné. Britská monarchia sa otriasala, keď abdikoval Eduard VIII.,“ vysvetľuje Holubová.
„Už otec britskej kráľovnej Alžbety povedal, že kráľovská rodina je firma. Jej manžel – Filip z Edinburgu, dodal, že je to firma, z ktorej sa neodchádza do dôchodku,“ pripomenula tiež Holubová.
Aj holandské kráľovné – Juliána, Vilemína či Beatrix, abdikovali v prospech svojho nástupcu, keď dovŕšili určitý vek a keď už cítili, že sily ubúdajú. Belgický kráľ Albert II. tiež abdikoval v prospech svojho nástupcu, rovnako aj španielsky kráľ Juan Carlos v prospech svojho syna Filipa VI., podotkla tiež Holubová.
Potvrdenie pevnosti manželstva?
Kráľovná Margaréta II. uviedla, že údajne vlaňajšia operácia chrbtice ju „prinútila hlbšie sa nad sebou zamyslieť“. „Rozhodla som sa, že teraz je ten správny čas (odísť),“ povedala kráľovná na Nový rok.
Kráľovná má 83 rokov a má povesť vášnivej a tuhej fajčiarky. No aj napriek jej argumentu sa v súvislosti s abdikáciu dánskej kráľovnej objavili špekulácie, čo môže byť skutočným dôvodom toho, prečo sa Margaréta II. nečakane vzdala trónu.
„Údajne následník trónu a terajší kráľ Frederik X., ktorý žije vo veľmi ukotvenom manželstve, mal nejaké aférky v Mexiku. Možno kráľovná aj týmto spôsobom chcela zachrániť ich manželstvo,“ pripomenula Holubová klebety, ktoré kolovali o Frederikovi. Ten sa mal údajne zapliesť do romániku s mexickou herečkou Genovevou Casanova.
Kráľovská rodina žije obyčajný život
Na rozdiel od Veľkej Británie nie je v Dánsku oficiálny korunovačný ceremoniál. „Dánska kráľovská rodina upustila od oficialít a pompéznosti. Korunovačný akt sa nedodržiava. Abdikačný akt tiež nie je taký pompézny ako býval v minulosti, je to úplne občiansky akt, kedy kráľovná podpísala abdikačnú listinu za účasti dánskej vlády. Moc panovníka v Dánsku je len formálna, prezentačná,“ priblížila Holubová.
Na počesť nového kráľa štyri delá v kodanskom prístave vypálili trikrát 27 rán, aby označili kráľovskú postupnosť. Nový kráľ a kráľovná opustili palác Christiansborg na kráľovskom koči ťahanom koňmi a vrátili sa do kráľovského sídla Amalienborg, kde v samostatnej budove žije Margaréta II.
„Kráľovská rodina v Dánsku žije už od 19. storočia úplne obyčajným životom bez nejakej noblesnosti, pátosnosti alebo pompéznosti a nežije nijak ináč ako ich poddaní. Margaréta II. bola v tomto aj vychovávaná. Jej otec Frederik IX. a matka – princezná Ingrid Švédska, neskôr dánska kráľovná, žili úplne obyčajným meštianskym životom bez nejakých povinností len na medziach zahraničia. Raz za rok – a to na Nový rok, mali povinnosť sa previesť v sklenom kočiari po Kodani,“vysvetľuje Holubová.
Obľúbená kráľovná Mary
„Pri vládnych aktoch je tradíciou, že panovník alebo následník trónu chodia v uniforme, lebo sú zároveň aj vrchní velitelia ozbrojených síl, venujú sa armáde a absolvujú aj armádny výcvik. Tak je to aj v prípade britskej kráľovskej rodiny,“ podotkla protokolistka v súvislosti s oblečením členov dánskej kráľovskej rodiny na ceremoniáli.
Oči celého sveta boli upriamené aj na kráľovnú Mary, ktorá sa objavila v slávnostných snehobielych šatách s bielou vlečkou prehodenou cez rameno. Ide o model dánskeho návrhára Soerena Le Schmidta.
Kráľovná Mary vizážou pripomínala následníčku trónu Spojeného kráľovstva – princeznú z Walesu Catherine a španielsku kráľovnú Letiziu. „Sú to rovnaké typy: vysoké, štíhle, tmavovlásky. Na nich všetko krásne ukáže. Majú ten cit a mieru, že sa vedia obliecť,“ hovorí Holubová.
V súvislosti so slávnostným outfitom kráľovnej Mary odborníčka podotkla zaujímavú informáciu, že kedysi sa do bielej farby obliekali kráľovny vdovy a ony mali predpísané nosiť biele rúcho.
„Kráľovná Mary (51), rodená Mary Donaldson, pochádza z Tasmánie. Je právnička. Keďže Frederik X. je veľmi charizmatický muž a veľký športovec, čo je príznačné pre severské dynastie (aj nórsky korunný princ Haakon je aktívny a profesionálny športovec), zoznámili sa na olympijských hrách v Sydney,“ pripomenula odborníčka okamih, kedy preskočila povestná iskra medzi Mary a Frederikom. Svoje áno si povedali v máji roku 2004. Vychovávajú štyri deti: Christiana, Isabellu a dvojičky Vincenta a Josephine.
Bozk na balkóne
Rovnako ako matka Margaréta II. bola pevne ukotvená v manželstve s francúzskym grófom a diplomatom Henri de Laborde de Monpezat, aj jeho syn Frederik je ukotvený vo vzťahu s Mary. Mladší brat Frederika, Joachim je totiž už po rozvode a žije v druhom manželstve s parížskou rodáčkou Marie Cavallier.
V tejto súvislosti médiá intenzívne riešili emotívny bozk nového dánskeho kráľa a kráľovnej na balkóne. Vraj to malo ukončiť klebety v súvislosti s neverou Frederika, ktorého istý čas upodozrievajú, že má milenecký pomer s mexickou herečkou Genovevou Casanova.
„V roku 1947 nastúpil na trón otec Margaréty II. – Frederik IX. Balkónová scéna prebehla tak, že kráľ pobozkal svoju manželku Ingrid na obe líca. Bol to obrovský boom. Dovtedy neexistovalo, že panovníci v čase korunovácie by sa fyzicky dotkli alebo pobozkali svoju družku,“ pripomenula v tejto súvislosti Holubová.
„Frederik IX. tým naznačil, že začína neformálna, ľudová vláda a že oni sú tiež obyčajní ľudia. Presne to zopakoval Frederik X. s kráľovnou Mary, čo urobil jeho dedko,“ uzavrela odborníčka.