Danka pobúrili výroky kotlebovcov a Matoviča, podáva podnet

Andrej Danko
Predseda parlamentu Andrej Danko počas tlačovej besedy na ktorej oznámil disciplinárne stíhanie poslanca za stranu OĽaNO - NOVA I. Matoviča, za hanobenie národa. Bratislava, 28. október 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 28. októbra (WebNoviny.sk) – Predseda parlamentu Andrej Danko podáva podnet na poslancov NR SR za ich nemiestne výroky, ktorými sa vysmievajú zo židovského národa. Ako povedal Danko na piatkovej tlačovej besede, vyvinie kroky, aby nedochádzalo k hanobeniu rasy a národa v NR SR.

Matovič prirovnal život Židov v koncentračnom tábore k poslancom

Podnet na začatie konania podáva Danko proti lídrovi hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igorovi Matovičovi.

„Máme tu stranu, ktorá má štyroch členov a neštíti sa čohokoľvek. Je nemiestne a nepredstaviteľné, aby si poslanec dovolil nemiestne žarty. Verejne vyzývam Matoviča, aby sa verejne ospravedlnil obetiam holocaustu a príslušníkom židovského národa. Takéto perverzné vtipy nesmú zaznieť,“ vyhlásil Danko, ktorého pobúrilo to, že Matovič počas rozpravy o rokovacom poriadku prirovnal život Židov v koncentračnom tábore k poslancom NR SR.

Matovič v rozprave povedal: „Je to to isté, ako keby si v koncentračnom tábore povedali, že si zahrajú futbalový zápas Židia a dozorcovia. A zrazu tí dozorcovia povedia, že my sme dozorcovia, tak náš šéf koncentráku bude rozhodcom… Je to presne taká istá zvrátenosť. My ako opoziční poslanci alebo ako opozícia ťaháme v tomto mieste za kratší povraz. Tak ako Židia v koncentráku,“ povedal v prejave Matovič.

Znepokojená je aj „židovská obec“

Danko povedal, že v súvislosti s týmto výrokom vyjadrila „židovská obec“ znepokojenie. Matovič si zrejme neuvedomuje, že Židom išlo počas holokaustu o život a futbal bolo to posledné, čo by si v koncentračnom tábore priali robiť. Týmito slovami reaguje na Matovičove slová Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR. Stanovisko zväzu agentúre SITA poskytol jeho predseda Igor Rintel, podľa ktorého, takto zľahčovať holokaust je od Matoviča neslušné, nemorálne a hlúpe. „Slovensko totiž v tomto období stratilo 70-tisíc spoluobčanov. A to len preto, že sa narodili ako Židia,“ uviedol.

Matovič sa podľa zväzu snaží svojimi výrokmi absurdne prirovnať situáciu Židov počas holokaustu k súčasnému politickému dianiu v NR SR, a tým nepriamo vtiahnuť židovskú komunitu do sporov medzi politickým stranami. „Rovnako chceme vyjadriť aj ľútosť nad skutočnosťou, že niektoré výroky poslancov a poslankýň národnej rady hrubo prekrucujú elementárne historické fakty a šíria najprimitívnejšie povery o histórii židovskej komunity,“ uvádza sa v stanovisku zväzu.

Ako príklad uviedol Rintel výroky poslankyne Graussovej z Ľudovej strany Naše Slovensko o bývalom prezidentovi Slovenského štátu Jozefovi Tisovi, ktorý mal podľa jej predstáv dostať v Izraeli ocenenie za záchranu slovenských Židov. „Samozrejme, že nemohol a ani nedostal,“ dodal Rintel s tým, že táto konšpirácia existuje už desaťročia a oháňajú sa ňou predovšetkým extrémisti.

Danko upozornil aj na výroky poslancov ĽS NS

Zároveň Danko upozornil aj na výroky poslancov Ľudovej strany Naše Slovensko, ktorí v rokovacej sále parlamentu hovorili o tom, že v Izraeli vládne apartheid. Má ísť o troch poslancov NR SR. Danko vedel menovať poslanca Milana Mazureka a poslankyňu Natáliu Grausovú. V prípade disciplinárneho postihu môžu poslanci dostať pokutu 1000 eur.

Danko tiež avizoval, že sa bude snažiť s koaličnými partnermi presadiť, aby poslanci neboli nepostihnuteľní za svoje výroky prednesené v NR SR. Podľa neho by poslanecká imunita nemala platiť na výroky, ktoré budú trestné z pohľadu poškodzovania ľudských práv a slobôd. „Pre poslanca by malo byť trestné, aj keď si dovolí hanobiť rasu či národ,“ konštatoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoIgor Matovič
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoNR SR Národná rada Slovenskej republiky