Cyril Talapka vyhlásil, že haciendu v Réci neodstráni

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cyril talapka
Talapkova pevnosť v obci Réca pri Senci. Foto: google.maps.com

PEZINOK 31. januára (WEBNOVINY) – Majiteľ údajne neoprávnene postavenej haciendy v Réci Cyril Talapka v piatok na súde vyhlásil, že stavbu neodstráni. V minulosti vraj dostal na stavbu súhlasné stanoviská, proti nim pôvodne nenamietali ani Železnice SR a po 12 rokoch nemôže nikto hovoriť opak.

Železnice s ním teraz vedú súdny spor a tvrdia, že zasahuje na ich pozemok. „Stavba, o ktorej sa bavíme, je sčasti neoprávnená a úplne nepovolená,“ povedal právny zástupca ŽSR na súde. Spoločnosť trvá na odstránení časti stavby, ktorá leží na jej pozemku, „na odstránení oplotenia, vyprataní tohto pozemku a vrátení v pôvodnom stave. Taktiež Železnice žiadajú vydanie bezdôvodného obohatenia a samozrejme zaplatenie súdnych trov,“ povedala hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková.

Stavba sa nedá krájať ako torta

Zatiaľ čo Cyril Talapka búranie odmieta, pezinská okresná sudkyňa chce počuť od znalca stavebno-technické riešenie prípadného odstránenia problémovej časti stavby. „Vieme, že stavba nie je torta, z ktorej sa dá len tak krájať,“ povedala sudkyňa na pojednávaní. Prípad v piatok odročila na neurčito s tým, že treba spomínaného znalca ustanoviť. Proti vypracovaniu takéhoto posudku nemala výhrady ani jedna strana.

Aj právna zástupkyňa Cyrila Talapku v piatok na súde tvrdila, že v konaniach predchádzajúcich stavbe železnice nemali pripomienky. „Nie je pravdou, že nebolo požiadané o stavebné povolenie,“ dodala právnička. Išlo o účelovú stavbu rybníka. Okrem toho predložila geometrický plán a poukázala na to, že v katastri dodnes nie je zapísaná železnica. Právnik železníc jej oponoval, že líniové stavby sa tam nezapisujú a konanie nie je o železnici, ale o stavbe Cyrila Talapku.

Rozdielne hodnoty

Pred súdom vlani vypovedal znalec, ktorý robil ďalšie zameranie spornej časti stavby, zasahujúcej podľa ŽSR na ich pozemky. Znalec nameral iné hodnoty, ako sa uvádzali v pôvodnom náčrte. V máji na súde vysvetľoval, že keď budú dvaja geodeti merať po sebe tú istú nehnuteľnosť, nikdy nenamerajú úplne rovnaké výsledky. Závisia totiž od zvolenej metodiky, prístrojovom vybavení a vo výsledkoch sú aj prípustné odchýlky. Podľa svojich slov spresnil pôvodné meranie. Právnička Cyrila Talapku na margo jeho práce poznamenala, že stále neboli vytýčené hranice pozemkov.

Hacienda v obci Réca v okrese Senec zasahuje podľa Železníc SR na ich pozemok vo väčšom rozsahu ako pôvodne predpokladali. Podľa posudku zastavaná a užívaná plocha pozemkov v správe ŽSR nie je 600 metrov štvorcových, ale až 4237 metrov štvorcových.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Cyril Talapka
Firmy a inštitúcie ŽSR Železnice Slovenskej republiky